Nabídka stáží

Partneři IES FSV UK: stáže a zkrácené úvazky

ČSOB nabízí trainee program Foxes. Podrobnosti nalezenete zde.

Deloitte nabízí stáže a zkrácené úvazky, detaily naleznete zde. Nabídka pozic Valuation Associate a Valuation Business modelling.

McKinsey: stále je možné se hlásit na stáž do společnosti McKinsey. Podrobnosti naleznete zde.

Další nabídky

Consulting

Finance a banky

• Nové: Nabídka stáží v Unicreditu. Podrobnosti naleznete zde.
  • Nabídka zkráceného úvazku ve finančním start-upu. Podrobnosti naleznete zde.
  • Nabídka zkráceného úvazku v ČSOB. Podrobnosti naleznete zde.
  • Nabídka letní stáže ve společnosti Odyssey44. Podrobnoti naleznete zde.
  • Nabídka letní stáže ve společnosti Quantlane. Podrobnosti naleznete zde.
  • Nabídka stáže ve společnosti Pravda Capital. Podrobnosti naleznete zde.

IT

•  Data analyst ve Storyous. Podrobnosti zde.

Energetika

• Nový: Nabídka do týmu Elektromobilita ČEZ. Podrobnosti naleznete zde.
  • Nabídka stáže ve společnosti Innogy. Vývoj aplikace s využití Excelu a maker. Podrobnosti nalezete zde.

Jiné

• Nabídka stáží v Bohemia Venture Capital, podrobnosti zde.
  • Nabídka stáže pro francouzsky mluvící studenty - Air France KLM. Podrobnosti naleznete zde.
  • Nabídka letních stáží ve společnosti P&G. Kompletní seznam nabízených stáží naleznete zde.
  • Nabídka stáže ve Fio bance - tvorba akciového zpravodajství. Podrobnosti zde.

Akademie a výzkum

• I am looking for a research assistant to help me with the following project: Tax payments in the extractive industries: Evidence from country-by- country reporting data. The student would combine data from various sources: (i) CBCR tax payments data (payments in royalties, fees, taxes and others from projects or firms to governments); (ii) Published contracts; (iii) Company annual reports; (iv) company-level data Orbis and (v) government tax revenues. This merging would result into a unique data set that would be used to answer a number of important research questions. For example, do companies in the extractive industries pay the taxes to developing country governments that they promised in their contracts? In the case of interest please contact Petr Jánský.

Veřejný sektor

• Stáž na Ministerstvu zahraničních věcí – pozice v oblasti ekonomické diplomacie. Podrobnosti zde

Ambasády

Mezinárodní organizace

• The European Central Bank (ECB) is seeking applications for participation in its summer research graduate programme. Please see the details here. Available traineeships here.
  • Evropská komise. Podrobnosti zde.
  • ILO - International Labour Office has interesting new internship opportunities coming up in a variety of fields. Candidates are invited to consult the ILO’s online recruitment platform. Applications may be submitted electronically from the platform and will remain open from 21 June 2017 to 4 July 2017 (midnight Geneva time). The next list of proposed internships will be published in January 2018.
  • The World Bank offers  internships to young people interested to learn more about the economic and social issues that affect people's lives around the world. The programme offers opportunities for study and work that provide hands-on experience. The Bank Internship Programme offers graduate students an opportunity to improve their skills as well as the experience of working in an international environment, please see the details here.
  • OECD - THE OECD YOUNG PROFESSIONALS PROGRAMME 2017. Please see the details here.
  • Traineeships in the European Parliament: Application period: 15 August – 15 October (midnight) Traineeship period: 1 March – 31 July, Application period: 15 March – 15 May (midnight) Traineeship period: 1 October – 28/29 February. Please see the details here.

Erasmus+ stáže v zahraničí

Na tyto stáže lze využít i dodatečné financování z programu Erasmus+, pro detaily kontaktujte Elišku Šerhantovou.

• New: An internship at Redstone. Please see the details here
  • An internship offer in Germany - at Steelcom Steel and Commodities GmbH. Please see the details here.
  • Nabídky zahraničních stáží v Porýní-Falc (Německo), Burgundsko (Francie) a Opolské vojvodství (Polsko) pro studenty s bydlištěm ve středočeském kraji. Výběr oboru, ve kterém chcete stáž absolvovat je na samotných studentech. Podrobnosti zde.
  • Various internships in Spain. Please see the list enclosed.

Červenec 2018
poútstčtsone