Prof. Tomáš Havránek byl hostem Otázek Václava Moravce

Tomáš_Havránek_v_OVM

Prof. Tomáš Havránek byl hostem Otázek Václava Moravce

Náš kolega, člen NERV a výzkumník v centru inovací metavýzkumu Stanfordovy univerzity, profesor Tomáš Havránek, byl tento týden hostem Otázek Václava Moravce na ČT24.

Spolu se stávajícím ministrem dopravy Martinem Kupkou a bývalým ministrem dopravy a místopředsedou Poslanecké sněmovny Karlem Havlíčkem zde hovořili o stavu infrastruktury v ČR a souvislostech jejího rozvoje s rozvojem ekonomiky. Diskutovali zejména o dosud nevyužitých zdrojích, které by vládě mohly sloužit jako nástroje financování dopravních staveb. Karel Havlíček zmínil například dlouhodobé dluhopisy nebo peníze z penzijních fondů. Prof. Havránek myšlenku využití dlouhodobých dluhopisů podpořil a zároveň upozornil, že na účtech České národní banky stále zůstávají ležet po dřívějších intervencích proti koruně více než tři biliony korun, které by šlo nepřímo také využít.
Podrobněji své myšlenky k možnostem investování devizových rezerv i vyjádření k nejčastějším námitkám svých názorových oponentů prof. Havránek rozvedl tento týden také v článku na portále E15, přečíst si jej můžete zde.  

V Otázkách Václava Moravce také uvedl, že peníze nejsou u přípravy dopravních staveb všechno - za zásadní považuje to, aby úředníci dobře pracovali, k čemuž by podle něj pomohlo navázání odměn na dokončené úseky dálnic a železnic. V závěru debaty ještě varoval před příliš velkým očekáváním vlivu nových dopravních staveb na ekonomiku. „Efekt je kladný, ale menší, než se obecně uvádí,“ upřesnil.

Celý záznam si můžete přehrát zde