Institut

Kdo jsme?

Institut ekonomických studií FSV UK zajišťuje bakalářskémagisterské a doktorské vzdělání v oboru ekonomie a financí, srovnatelné se studiem na předních univerzitách v Evropě. Experty i objektivními ukazateli (Hospodářské noviny: 2016, 2015, 2014, 20132012) je pravidelně hodnocen jako jednoznačně nejlepší místo pro ekonomické vzdělávání v ČR.

Strategie

V českém prostředí nabízíme ojedinělou politiku:

 • Kvantitativní dovednosti. Již bakalářský stupeň nabízí rozsáhlou a rigorózní výuku matematiky, statistiky a ekonometrie, z velké části pedagogy z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Právě tyto dovednosti vytvářejí konkurenční výhodu při výběru navazujících programů a při získávání prvních pracovních zkušeností.
 • Mezinárodní charakter. V angličtině se přednáší 70% kurzů na bakalářské úrovni a 88% kurzů na magisterské úrovni. Za posledních 10 let nás navštívilo více než 1500 studentů z 83 zemí. 
 • Mobilita. V současnosti nabízíme vycestování na více než 50 partnerských evropských univerzit v síti Erasmus+, plus četné příležitosti stipendijních výjezdů do neevropských zemí, včetně prestižních škol v Austrálii a Číně.
 • Komorní atmosféra. Institut ročně absolvuje 90 bakalářů, 80 magistrů a 5 doktorandů. Osobní a intenzivní přístup převažuje zejména při vedení absolventských prací, z nichž 91% je napsáno v angličtině.
 • Významní přednášející. Mezi spolupracovníky lze najít významné ekonomy z České národní banky (Oldřich Dědek, Tomáš Holub), ze soukromého sektoru (Vladimír Dlouhý, Zdeněk Tůma) a špičkové experty ze spolupracujících výzkumně orientovaných institucí, včetně MFF UK a ÚTIA AV ČR. Zároveň zde pravidelně přednášejí hostující profesoři (např. Jakub Kastl, Princeton University). 
 • Výzkum. Mezi našimi vyučujícími působí 5 ekonomů, kteří figurují mezi deseti nejlepšími českými ekonomy podle RePEc Country Ranking. Kvalitu výzkumu potvrzuje i umístění Univerzity Karlovy v mezinárodních žebříčcích (Global Ranking of Academic Subjects, obory Ekonomie a Finance, dále obor Ekonomie a obchod podle U.S. News Best Global Universities). Za skvělým umístěním stojí především výzkumná činnost obou ekonomických pracovišť Univerzity Karlovy, CERGE UK a IES FSV UK. 
 • Rozvíjení talentu. Od prvních momentů se snažíme podporovat talent a rozvíjet jej v rámci náročných kurzů. Studenti dokazují své přednosti nejen uplatněním na trhu práce, ale i úspěchem v mezinárodních srovnáních, na studentských soutěžích (BCG Strategy Cup, CFA Institute Research Challenge, Global Management Challenge, Rotman European Trading Competition) a pravidelným ziskem odborných cen (Olga Radzyner Award, Mladý ekonom, Cena Karla Engliše, Cena Josefa Hlávky, Energy Economics Contest).
 • Absolventské práce. 91% bakalářských a diplomových prací je psáno a obhájeno v angličtině.

Aktuality

 • Ředitel IES udělil ocenění za vynikající závěrečné práce

  V roce 2024 byla na IES nově zavedena Cena ředitele pro vynikající bakalářské a diplomové práce studentů IES FSV UK. U příležitosti červnového termínu státních závěrečných zkoušek byla udělena vůbec poprvé. Seznam oceněných prací najdete níže.

 • Michal Bauer a Petr Janský jmenováni profesory Univerzity Karlovy

  Srdečně blahopřejeme našim kolegům Michalovi Bauerovi a Petrovi Janskému k úspěšnému zakončení řízení ke jmenování profesorem na Univerzitě Karlově.

 • Nabídka práce v CRIF

  Do týmu hledají osobu na pozici Credit Risk Analyst. CRIF (www.crif.com) je inovativní mezinárodní skupina specializující se na IT řešení, rozhodovací systémy, outsourcing, bankovní software a poradenské služby; jejich klienti jsou především finanční společnosti, pojišťovny a další společnosti.

 • Finance a úvěr - Czech Journal of Economics and Finance

  Dovolujeme si upozornit, že na webu CJEF najdete druhé letošní číslo časopisu Finance a úvěr - Czech Journal of Economics and Finance.  
  Zajímavé články z oboru, které přináší, najdete v plném znění na odkazech níže.

 • Rektorský sportovní den 14. května

  V úterý 14. 5. 2024 se koná tradiční sportovní svátek Univerzity Karlovy – Rektorský sportovní den. V letošním roce se můžete zapojit v Praze a jejím blízkém okolí, v Hradci Králové a v Plzni. Vyzkoušejte si některou z připravených aktivit. Nabídka je široká a zahrnuje také šerm, lezení na stěně, golf, jízdu na koloběžkách, jógu či beachvolejbal.

 • Noc fakulty v Areálu Jinonice 25. dubna 2024

  Studentské spolky vás zvou na Noc fakulty 25. dubna 2024 od 18:00 v Areálu Jinonice. Přednáška Michala Bauera z IES FSV UK se koná od 18:30 v místnosti C123.