Institut

Kdo jsme?

Institut ekonomických studií FSV UK zajišťuje bakalářskémagisterské a doktorské vzdělání v oboru ekonomie a financí, srovnatelné se studiem na předních univerzitách v Evropě. Experty i objektivními ukazateli (Hospodářské noviny: 2016, 2015, 2014, 20132012) je pravidelně hodnocen jako jednoznačně nejlepší místo pro ekonomické vzdělávání v ČR.

Strategie

V českém prostředí nabízíme ojedinělou politiku:

 • Kvantitativní dovednosti. Již bakalářský stupeň nabízí rozsáhlou a rigorózní výuku matematiky, statistiky a ekonometrie, z velké části pedagogy z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Právě tyto dovednosti vytvářejí konkurenční výhodu při výběru navazujících programů a při získávání prvních pracovních zkušeností.
 • Mezinárodní charakter. V angličtině se přednáší 70% kurzů na bakalářské úrovni a 88% kurzů na magisterské úrovni. Za posledních 10 let nás navštívilo více než 1500 studentů z 83 zemí. 
 • Mobilita. V současnosti nabízíme vycestování na více než 50 partnerských evropských univerzit v síti Erasmus+, plus četné příležitosti stipendijních výjezdů do neevropských zemí, včetně prestižních škol v Austrálii a Číně.
 • Komorní atmosféra. Institut ročně absolvuje 90 bakalářů, 80 magistrů a 5 doktorandů. Osobní a intenzivní přístup převažuje zejména při vedení absolventských prací, z nichž 91% je napsáno v angličtině.
 • Významní přednášející. Mezi spolupracovníky lze najít významné ekonomy z České národní banky (Oldřich Dědek, Tomáš Holub), ze soukromého sektoru (Vladimír Dlouhý, Zdeněk Tůma) a špičkové experty ze spolupracujících výzkumně orientovaných institucí, včetně MFF UK a ÚTIA AV ČR. Zároveň zde pravidelně přednášejí hostující profesoři (např. Jakub Kastl, Princeton University). 
 • Výzkum. Mezi našimi vyučujícími působí 5 ekonomů, kteří figurují mezi deseti nejlepšími českými ekonomy podle RePEc Country Ranking. Kvalitu výzkumu potvrzuje i umístění Univerzity Karlovy v mezinárodních žebříčcích (Global Ranking of Academic Subjects, obory Ekonomie a Finance, dále obor Ekonomie a obchod podle U.S. News Best Global Universities). Za skvělým umístěním stojí především výzkumná činnost obou ekonomických pracovišť Univerzity Karlovy, CERGE UK a IES FSV UK. 
 • Rozvíjení talentu. Od prvních momentů se snažíme podporovat talent a rozvíjet jej v rámci náročných kurzů. Studenti dokazují své přednosti nejen uplatněním na trhu práce, ale i úspěchem v mezinárodních srovnáních, na studentských soutěžích (BCG Strategy Cup, CFA Institute Research Challenge, Global Management Challenge, Rotman European Trading Competition) a pravidelným ziskem odborných cen (Olga Radzyner Award, Mladý ekonom, Cena Karla Engliše, Cena Josefa Hlávky, Energy Economics Contest).
 • Absolventské práce. 91% bakalářských a diplomových prací je psáno a obhájeno v angličtině.

Aktuality

 • CFA Institute Investment Research Challenge 2024

  The CFA Institute organizes an international student competition in company valuation. Teams of 3-5 students are assigned a mentor, a CFA charter-holder with extensive business experience. Winners proceed to the European and global rounds. Learn more at the kick-off presentation on October 10, 2023.  

 • Odstartujte semestr s EY

  Odstartujte semestr s EY Praha
  KDY
  3. října 2023
  18:30 – 23:00

 • Aktualizovaná nabídka stáží

  Byla aktualizována nabídka stáží. Nově se můžete ucházet o pozici datového analytika v ČSOB. Podrobnosti naleznete na kariérní stránce níže.

 • Změna výukových místností pro předměty JEB005 Matematika I a JEB028 Matematika III

  Z technických důvodů se pro první týden výuky mění místnosti pro výuku předmětů
  JEB005 Matematika I a JEB028 Matematika III, děkujeme za pochopení.

 • Kurz JEM123 Development Economics nebude v ZS 2023/2024 vypsán

  Studenti magisterského programu ve specializaci Ekonomie veřejného sektoru a zdravotnictví, kteří tento kurz mají jako povinně specializační, si místo něj mohou zvolit jakýkoliv jiný specializační kurz z ostatních specializací dle nové Karolinky 2023/2024 (jedná se celkem o 18 různých kurzů). Alternativně si samozřejmě mohou zapsat tento kurz příští akademický rok, kdy opět bude vypsán.

 • Pobyt v Rakousku v rámci CEEPUS

  IES FSV UK vypisuje výběrové řízení na pobyty na University of Applied Sciences Burgenland v LS 2023/2024 v rámci programu CEEPUS. Aktuální výše stipendia do Rakouska v rámci CEEPUS činí 1150 euro měsíčně.