Institut

Kdo jsme?

Institut ekonomických studií FSV UK zajišťuje bakalářskémagisterské a doktorské vzdělání v oboru ekonomie a financí, srovnatelné se studiem na předních univerzitách v Evropě. Experty i objektivními ukazateli (Hospodářské noviny: 2016, 2015, 2014, 20132012) je pravidelně hodnocen jako jednoznačně nejlepší místo pro ekonomické vzdělávání v ČR.

Strategie

V českém prostředí nabízíme ojedinělou politiku:

 • Kvantitativní dovednosti. Již bakalářský stupeň nabízí rozsáhlou a rigorózní výuku matematiky, statistiky a ekonometrie, z velké části pedagogy z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Právě tyto dovednosti vytvářejí konkurenční výhodu při výběru navazujících programů a při získávání prvních pracovních zkušeností.
 • Mezinárodní charakter. V angličtině se přednáší 70% kurzů na bakalářské úrovni a 88% kurzů na magisterské úrovni. Za posledních 10 let nás navštívilo více než 1500 studentů z 83 zemí. 
 • Mobilita. V současnosti nabízíme vycestování na více než 50 partnerských evropských univerzit v síti Erasmus+, plus četné příležitosti stipendijních výjezdů do neevropských zemí, včetně prestižních škol v Austrálii a Číně.
 • Komorní atmosféra. Institut ročně absolvuje 90 bakalářů, 80 magistrů a 5 doktorandů. Osobní a intenzivní přístup převažuje zejména při vedení absolventských prací, z nichž 91% je napsáno v angličtině.
 • Významní přednášející. Mezi spolupracovníky lze najít významné ekonomy z České národní banky (Oldřich Dědek, Tomáš Holub), ze soukromého sektoru (Vladimír Dlouhý, Zdeněk Tůma) a špičkové experty ze spolupracujících výzkumně orientovaných institucí, včetně MFF UK a ÚTIA AV ČR. Zároveň zde pravidelně přednášejí hostující profesoři (např. Jakub Kastl, Princeton University). 
 • Výzkum. Mezi našimi vyučujícími působí 5 ekonomů, kteří figurují mezi deseti nejlepšími českými ekonomy podle RePEc Country Ranking. Kvalitu výzkumu potvrzuje i umístění Univerzity Karlovy v mezinárodních žebříčcích (Global Ranking of Academic Subjects, obory Ekonomie a Finance, dále obor Ekonomie a obchod podle U.S. News Best Global Universities). Za skvělým umístěním stojí především výzkumná činnost obou ekonomických pracovišť Univerzity Karlovy, CERGE UK a IES FSV UK. 
 • Rozvíjení talentu. Od prvních momentů se snažíme podporovat talent a rozvíjet jej v rámci náročných kurzů. Studenti dokazují své přednosti nejen uplatněním na trhu práce, ale i úspěchem v mezinárodních srovnáních, na studentských soutěžích (BCG Strategy Cup, CFA Institute Research Challenge, Global Management Challenge, Rotman European Trading Competition) a pravidelným ziskem odborných cen (Olga Radzyner Award, Mladý ekonom, Cena Karla Engliše, Cena Josefa Hlávky, Energy Economics Contest).
 • Absolventské práce. 91% bakalářských a diplomových prací je psáno a obhájeno v angličtině.

Aktuality

 • Will a career at McKinsey be your next step? We can't wait to meet you!

  Diverse and complex problems require diverse talent, and we are looking for exceptional people to join us with a broad set of experiences and skills.

  Uncertain whether McKinsey is for you? Read interviews with IES alumni who joined McKinsey in the past.

 • Ivana Karhanová: Neznám moc tvrdších byznysů než finančnictví, čerpám z toho dodnes

  Jak vzpomíná na začátek své kariéry, kdy pracovala jako finanční poradkyně? Proč se poté rozhodla sama podnikat ve zcela odlišném sektoru? A v jakých ohledech stále čerpá ze svého vysokoškolského studia?

  Poslechněte si rozhovor s Ivanou Karhanovou, úspěšnou absolventkou Institutu ekonomických studií FSV UK.

 • Aktualizace nabídky stáží

  Byla aktualizována nabídka stáží. Nově se můžete hlásit například do ČNB.

 • Letní výzkumný program University of Sussex

  Bakalářští studenti se mohou hlásit do výběrového řízení na letní výzkumný program University of Sussex, International Junior Research Associate Scheme. Univerzita Karlova má možnost na tento program vyslat jednoho studenta. Přihlášky posílejte do 29.2.2024 12:00 na svoz@fsv.cuni.cz.

 • Přihlašování do voleb na pozici studentských ombudsosob

  Staňte se novou studentskou ombudsmankou nebo ombudsmanem a pomozte tak přispět ke zkvalitnění prostředí na naší fakultě. Nepropásněte tuto šanci a podejte si přihlášku v období od 1. do 26. února 2024.

 • Mediální ocenění za rok 2023

  Cenu FSV UK, která má odměnit zástupce jednotlivých institutů za kvalitu i kvantitu jejich mediálních výstupů v daném roce, získal za zviditelňování ekonomických výzkumů, společensky důležitých témat a reprezentaci IES v roce 2023 Petr Janský, srdečně blahopřejeme!