Profily a medailonky absolventů

Profily a medailonky absolventů

Jak si vedou absolventi IES FSV UK po skočení studia?

Úspěšné kariéry budují v různých oblastech.

Kompletní seznam rozhovorů s absolventy najdete zde:

Akademická kariéra

   

Petra Andrlíková

Petra Andrlíková

Petra Andrlíková pochází z Příbrami a IES ukončila v roce 2010 bakalářskými zkouškami. Magistra již absolvovala v Nizozemsku v Maastrichtu. Doktorát v oboru financí pak získala na univerzitě v Sydney, kde působila až do roku 2019. Od loňského roku Petra pracuje na pozici Assistant Professor of Finance na Tippie College of Business na University of Iowa, ve Spojených státech amerických. Věnuje se zejména hledání spojitostí mezi makroekonomickými stimuly a finančními trhy a studiu efektů obchodního cyklu na ceny aktiv a výběr portfolia.

Přečtěte si celý rozhovor s Petrou.

Matěj Bajgar

Matěj Bajgar

Matěj Bajgar pochází z Tišnova. Na IES absolvoval bakalářské studium, které ukončil v roce 2009. Poté navázal magisterským studiem v Oxfordu a doktorát získal v roce 2016 tamtéž. Během magisterských studií se věnoval rozvojové ekonomii a v doktorské práci zkoumal vliv globalizace na výkonnost firem v rozvíjejících se ekonomikách. Kromě studia v Oxfordu absolvoval také studijní pobyt na americkém Stanfordu. V současné době Matěj žije a pracuje v Paříži jako ekonom v OECD. Pracovní zkušenosti sbíral také jako stážista v Evropské bance pro obnovu a rozvoj, konzultant pro Světovou banku nebo u poradenských společností zaměřených na rozvojové země. 

Přečtěte si celý rozhovor s Matějem.

Automobilky a FMCG

   

Adam Ruckl

ADAM RÜCKL

Adam Rückl pochází z Ústí nad Labem a v současnosti pracuje pro Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Studium na IES ukončil v roce 2017 magisterským titulem. Při bakalářském studiu si vyzkoušel práci na ministerstvu financí v sekci Finančního řízení a auditu, následně pracoval v manažerském poradenství u společností Grant Thornton a také PwC. Stáž absolvoval i v agentuře CzechTrade, kde strávil 3 měsíce v USA na pobočce v Chicagu. Po návratu do Čech a ukončení studia na IES již rovnou zamířil do Škoda Auto, nejprve na pozici produktového manažera, po 4 letech tuto pozici změnil na technického vedoucího projektů.

Přečtěte si celý rozhovor s Adamem.

MARTIN HRACHOVEC

MARTIN HRACHOVEC

Martin Hrachovec je z Prahy a v současné době už třetím rokem pracuje jako manažer strategického plánování v Plzeňském Prazdroji. Předtím krátce pracoval na podobné pozici ve společnosti Phillip Morris International. Po ukončení studií v roce 2013 nastoupil na pozici associate do společnosti Deloitte, kde se postupně vypracoval až na manažera, přičemž se věnoval právě strategickým projektům a komerčním due diligence. Pracovní zkušenosti sbíral už během studií, ať už v nizozemské firmě APG Asset Management přímo v Nizozemsku, nebo na pozici business analytika ve firmě Roland Berger Strategy Consultants. Studium na IES dokončil Martin v roce 2012. 

Rozhovor s Martinem si přečtěte zde.

BANKOVNICTVÍ

   

Tomáš Matyska

Tomáš Matyska

Tomáš Matyska, rodák z Jindřichova Hradce, ukončil bakalářské studium na IES v roce 2011, aby pak začal studovat tzv. joint master studies, IES a Cerge-EI. V roce 2014 pak definitivně ukončil svá vysokoškolská studia a začal se věnovat čistě jen práci v bance ČSOB. Zde působil již při studiích v divizi Customer Insight. Už v lednu 2015 však Tomáš přestoupil v rámci skupiny do KBC a od té doby žije v belgické Lovani. Z řadové pozice datového analytika se vypracoval až na vedoucí pozici, kde působí nyní.

Přečtěte si celý rozhovor s Tomášem.

Jakub Čermák

Jakub Čermák

Jakub Čermák pochází z Prahy a svá studia na IES zakončil v roce 2018 bakalářským titulem s nejlepším studijním průměrem v novodobé historii. V rámci programu Erasmus+ strávil semestr na univerzitě v Mannheimu v Německu, po absolvování se rozhodl pro studium bankovnictví a financí ve švýcarském St. Gallenu. Nyní pracuje jako Investment Banking Analyst v londýnské kanceláři investiční banky Perella Weinberg Partners, v týmu zaměřeném na finanční restrukturalizace. Absolvoval stáže v EY, investičním fondu Rockaway Capital či ve sdružení 180Degrees Consulting. 

Přečtěte si celý rozhovor s Jakubem.

CONSULTING

   

Tomáš Kafka

Tomáš Kafka

Tomáš Kafka se narodil v Japonsku, ale většinu svého života žije v Praze. Studium na IES ukončil v roce 2004 magisterským titulem s diplomovou prací na téma Praní špinavých peněz. Tomáš je v současné době partnerem ve společnosti EY, kde vede oddělení investigativních služeb a řešení sporů společnosti. Zaměřuje se např. na forenzní audity, kriminalitu bílých límečků, korupci v oblasti veřejných zakázek a dotací z prostředků EU či národních programů. Na téma podvodů a korupce publikuje a přednáší na odborných konferencích. 

Přečtěte si celý rozhovor s Tomášem.

Goran Sedarević

Goran Sedarević

Goran Sedarević pochází z Bosny a Hercegoviny, ze Sarajeva, ale žije v České republice už od roku 1992. Studium na IES dovršil doktorským titulem v roce 2017. Do té doby stihnul kromě magisterského studia na IES absolvovat ještě magisterské studium na univerzitě v Mnichově. Už během studia sbíral pracovní zkušenosti, absolvoval stáž v Centrální bance Bosny a Hercegoviny, později působil na analytických pozicích ve společnostech McKinsey nebo EEIP. V roce 2010 nastoupil do společnosti Frontier Economics sídlící v Londýně, kde působí doposud, v současnosti už přímo z Prahy. 

Přečtěte si celý rozhovor s Goranem.

Energetika, telekomunikace, reality

   

Patrik Bauer

Patrik Bauer

Patrik Bauer se narodil v Žatci, poté žil v Českých Budějovicích a na IES studoval od roku 1996 do 2004, kdy ukončil doktorské studium. Během studia absolvoval také studijní pobyty na Università degli Studi di Siena v Itálii a Ludwig-Maximilians-Universität München v Německu. Po skončení studií nastoupil jako associate do BCG, kde strávil přes dva roky. Poté zahájil svou kariéru v RWE, kde doposud strávil velkou část svého pracovního života. V rámci transformace RWE se přesunul do společnosti Innogy, tentokrát ve funkci manažera NWoW Programme. Od roku 2018 pracoval jako NWoW Programme ředitel v Německu, a to až do letošního dubna, kdy nastoupil do společnosti T-Mobile a věnuje se „transformaci“.

Přečtěte si celý rozhovor s Patrikem.

Michal Soták

Michal Soták

Michal Soták pochází ze slovenského Trenčína a na IES získal v roce 2005 bakalářský titul. Během studia absolvoval výměnný pobyt Erasmus na britské University of Bath a rozhodl se zde pokračovat v magisterském programu v oboru Účetnictví a finance. Po ukončení studia ve Velké Británii nastoupil v Praze na pozici management associate v rámci rotačního programu pro mladé talenty ve společnosti Citigroup, která ho delegovala na pracovní pobyt v Londýně. V roce 2007 pak přešel do společnosti Mint Investments, kde na různých pozicích pracoval více než 4 roky. Od roku 2012 působí ve společnosti Cushman & Wakefield, která je předním světovým poskytovatelem realitních služeb. V současnosti je zodpovědný za investiční transakce v České a Slovenské republice. 

Přečtěte si celý rozhovor s Michalem.

Média

   

Ivana Karhanová

Ivana Karhanová

Ivana Karhanová pochází ze Znojma a studium na IES ukončila magisterským titulem v roce 2005. Už během studia sbírala pracovní zkušenosti, začínala jako recepční v hotelu, později působila jako finanční poradkyně. V roce 2008 nastoupila do České televize na pozici moderátorky. Zde setrvala necelé dva roky a pak nastoupila do televize Z1 jako editorka a také moderátorka ekonomického zpravodajství. Po skončení fungování televize Z1 se Ivana pustila do podnikání. Nejprve založila PR agenturu Margetroid, zaměřenou na klienty z finančního a investičního sektoru, která si již vybudovala svou pozici na trhu. Později založila i babyfriendly kavárnu Králík v rádiu. Kavárna si záhy našla svou klientelu a to natolik úspěšně, že na podzim 2016 Ivana otevřela další dětskou hernu s bistrem. 

Přečtěte si celý rozhovor s Ivanou.

Jan Zika

Jan Zika

Jan Zika dokončil studium oboru finance a bankovnictví na IES v roce 2007. Profesní kariéru zahájil v investičním bankovnictví, ale brzy přešel do médií. Bohaté zkušenosti v oblasti televizní tvorby získal při rozjezdu první české byznysové televize Z1, kde působil jako zástupce šéfredaktora a vedoucí programového rozvoje. Ve veřejnoprávní České televizi dohlížel na výrobu grafiky pro Události, inovoval a rozvinul vizuální prezentaci, a později působil jako moderátor zpráv a ranních zpravodajských pořadů. Jan pracoval také jako konzultant v oblasti systémů pro výrobu a správu audiovizuálního obsahu a v oblasti návrhu uživatelských rozhraní. Díky bohatým zkušenostem z televize a produktového vývoje ho najala jedna z největším mediálních firem na světě NBCUniversal, aby zde se podílel na vývoji real-time grafiky.

Přečtěte si celý rozhovor s Janem.

Mezinárodní instituce

   

Martin Chuděj

Martin Chuděj

Martin Chuděj ukončil bakalářské studium na IES v roce 2005 a o rok později se ještě stal inženýrem na pražské VŠE. Na pařížské univerzitě Panthéon-Sorbonne a na prestižní pařížské Science Po obdržel dvojitý magisterský diplom v oblasti ekonomického práva (2008). Znalosti z práva si prohloubil ještě studiem mezinárodního ekonomického práva a politiky na španělské Universitat de Barcelona (2009).  V roce 2010 sbíral zkušenosti na pozici specialisty ve WTO, Švýcarsku, aby pak krátce zakotvil v Londýně v právnické firmě DLA Piper. Roku 2012 se Martin vrátil do Belgie, kde působil na různých pozicích v Radě Evropské unie a v Evropské komisi. Přibližně rok strávil také v Evropské centrální bance a v současnosti pracuje na expertní pozici v Jednotném výboru pro řešení krizí v Bruselu.

Přečtěte si celý rozhovor s Martinem.

Jan Hájek

Jan Hájek

Jan Hájek pochází z Teplic a na IES studoval zaměření Evropská ekonomická integrace a hospodářská politika. Po skončení magisterského studia zde pokračoval i jako doktorand a studium úspěšně zakončil v roce 2019. Pracovní zkušenosti začal sbírat nejprve jako asistent skupiny Krize v eurozóně v Národní ekonomické radě vlády (NERV) a poté již nastoupil do ČNB, kde působil více než tři roky v sekci Finanční stability. V dubnu 2018 pak Jan začal pracovat v německém Frankfurtu v Evropské centrální bance, kde se věnoval makroobezřetnostní politice a finanční stabilitě. V září 2020 získal pozici supervisora v sekci přímého bankovního dohledu Evropské centrální banky (ECB), přičemž zde zůstává doposud a vede analýzy kapitálové přiměřenosti a úvěrových rizik. 

Přečtěte si celý rozhovor s Janem.

Start-upy

   

Adam Nedvěd

Adam Nedvěd

Adam Nedvěd pochází z Prahy a loni v září ukončil studium na IES. V současné době působí jako finanční ředitel startupu Blahobyty, který také spoluzakládal. Již během studia se věnoval několika projektům na poli grafického designu, programování a velkoobchodu s IT vybavením. V roce 2015 navíc získal cenu Google pro mladé talenty datové žurnalistiky, za projekt věnovaný kontrole veřejných zakázek před ÚOHS. Další ocenění, které Adam obdržel, je Deloitte Outstanding Thesis Award udílená studentům za nejlepší diplomovou práci. Na IES se také podílel na přípravě semináře k aktualitám nebo pořádání debatních kurzů DebatIES. Během studia také působil 2 roky v akademickém senátu FSV. 

Přečtěte si celý rozhovor s Adamem.

Dan Vach

Dan Vach

Dan Vach, původem od Hradce Králové, je zakladatelem firmy, která se specializuje na výrobu udržitelných potravin s cvrččím proteinem. Na IES dokončil magisterské studium v roce 2015 a o rok později už založil firmu SENS. Bakalářský i magisterský titul na IES získal s vyznamenáním, rovněž byl držitelem prospěchového stipendia nebo ocenění za bakalářskou práci. Během studií vycestoval v rámci výměnných programů hned dvakrát do zahraničí (Maastricht University a University of Cyprus). Během studií také získal pracovní zkušenosti jako manažer v ecommerce projektu Rozbityiphone.cz nebo v plánovacím oddělení CEMEXu. Po škole působil rok jako market research analyst v IDC, než se plně oddal SENSu, se kterým posléze postavili v Thajsku největší cvrččí farmu na světě.

Přečtěte si celý rozhovor s Danem.

Zahraniční kariéra

   

Katarína Spyra

Katarína Spyra

Katarína Spyra pochází ze Slovenska a studium na IES ukončila v roce 2007 malým doktorátem. Pracovní zkušenosti začala sbírat už při studiu, a to v KPMG, nejprve jako stážistka, později jako konzultantka v oblasti služeb finančního poradenství. Mezi lety 2011 a 2013 působila jako specialistka reportingu pro Luxury Brand Management. V roce 2015 se Katarína s rodinou přestěhovala do Švýcarska. O rok později začala pracovat pro LRJ Capital, fond působící ve střední Evropě, investující do start-upů, přičemž v jedné z investic, start-upu Exponea se Katarína stala ředitelkou financí. Koncem roku 2017 začíná Katarína pracovat na full time jako seniorní finanční analytička pro společnost Honeywell International, v současné době zde působí jako vedoucí týmu plánování a finanční analýzy.

Přečtěte si celý rozhovor s Katarínou.

Marek Šabata

Marek Šabata

Marek Šabata pochází z Prahy a studium na IES ukončil bakalářským titulem v roce 2014. O rok později dokončil bakalářské studium i na Matematicko-fyzikální fakultě obor Matematika a v témže roce nastoupil na Columbia University v New Yorku, USA, na obor finančního inženýrství. Zde získal magisterský titul na jaře letošního roku. Marek se zajímá o optimalizaci, umělou inteligenci, nebo analýzu velkých dat. Účastnil se zajímavých výzkumných projektů jako Structured Nonlinear Compressions for Supervised and Unsupervised Learning, nebo Subway Challenge. V současné době Marek pracuje pro společnost Goldman Sachs jako kvantitativní stratég. Zkušenosti sbíral v USA v Morgan Stanley Investment Management jako Quantitative Researcher, ale už i v Praze na statistických pozicích v KPMG nebo IBM.  

Přečtěte si celý rozhovor s Markem.