Petra Vokatá

Petra Vokatá

Petra Vokatá byla před nedávnem jmenována na pozici Assistant Professor na Fisher College of Business na Ohio State University. 

Petra Andrlíková

Petra se narodila a vyrostla v Praze. Je absolventkou IESu, na kterém obdržela jak bakalářský, tak i magisterský titul. Při studiích Petra zároveň pracovala jako team leader v e-commerce startupu. Po absolvování pokračovala v doktorských studiích na Aalto University, School of Business v Helsinkách, kde nedávno obhájila dizertační práci „Essays on Financial Innovation“. Během doktorských studií se Petra účastnila výzkumného pobytu na University of California, Berkeley nebo letní školy na Yaleově univerzitě.

Volný čas tráví v přírodě se svým manželem Mikou a border teriérkou Kirou.

Na co vzpomínáte z IES, co vás bavilo nejvíc? Který předmět?

První, co mě napadne, když se řekne IES, jsou hodiny matematiky. Nebyly jen zábavné, ale poskytly mi i výborné základy pro má doktorská studia. Mikro bylo také velmi užitečné. Některé části mikroekonomie na doktorském studiu v Aaltu nebyly příliš vzdálené magisterskému mikru na IES, což mi umožnilo zaměřit se víc na specializovanější doktorské kurzy, jako byl třeba kurs behaviorální ekonomie, který vedl David Laibson z Harvardovy univerzity. Musím poznamenat, že mne hodně bavilo pracovat na bakalářské i diplomové práci. Dost jsem se naučila od svého vedoucího diplomové práce, Jirky Nováka, který také hrál klíčovou roli v mém pokračování v doktorských studiích.

Absolvovala jste studijní pobyt v Berkeley, jaké bylo studium na tak prestižní univerzitě? Zaznamenala jste nějaké významné rozdíly mezi americkými a evropskými univerzitami?

Obecně vzato, výzkumné prostředí je na amerických univerzitách intenzivnější v porovnání s Evropou. Je zde také značný rozdíl v postoji k PhD studentům. Na Aaltu jsou si PhD studenti a profesoři blízko, často jsou v každodenním kontaktu, zatímco americké univerzity mají striktnější hierarchii. Na druhou stranu Berkeley táhne ty nejlepší vědce a já hodně těžila z mnoha rozhovorů s nimi.

V současnosti končíte svá doktorská studia ve Finsku, proč jste si vybrala právě Finsko?

Na Aalto mě přilákala výjimečná kvalita dat o investorech na akciových trzích, která jsou ve Finsku dostupná. Chtěla jsem pracovat s Mattim Keloharju, mým školitelem, který publikoval řadu hojně citovaných článků právě s použitím těchto dat. Na Aaltu je navíc skvělý doktorský program, který umisťuje své absolventy na těch nejlepších univerzitách.

Na co konkrétně se specializujete ve svém výzkumu?

Když to vezmu ze široka, můj výzkum protíná oblasti financí domácností, finančních inovací a oceňování aktiv. Zaměřuji se například na inovativní strukturované investiční produkty cílené na domácnosti nebo vliv finančních podvodů na jednotlivce.

Tento rok jste absolvovala „job market“ v Atlantě. Jak taková událost vypadá a jakou speciální přípravu vyžaduje?

Akademické pozice ve financích jsou velmi dobře placené. Nástupní platy se často pohybují okolo 300 tisíc dolarů ročně. Trh práce je proto vysoce konkurenční a doktorští studenti stráví i 5–6 let přípravou. Přijímací řízení obvykle začíná třicetiminutovým pohovorem se skupinou profesorů dané univerzity na výroční schůzi American Finance Association. Ta se letos konala v Atlantě. Úspěšní kandidáti jsou pak pozváni přímo do kampusu, kde prezentují svůj výzkum na semináři. Ti nejlepší pak dostanou nabídky na jmenování profesory, obvykle na pozici Assistant Professor.

Jak odpočíváte?

Trávím čas v přírodě se svým manželem Mikou a naším border teriérem Kirou.