Michal Soták

Michal Soták

Michal Soták pochází ze slovenského Trenčína a na IES získal v roce 2005 bakalářský titul. Během studia absolvoval výměnný pobyt Erasmus na britské University of Bath a rozhodl se zde pokračovat v magisterském programu. Ten zde v oboru Účetnictví a finance úspěšně dokončil v roce 2006. Už během bakalářského studia začal sbírat pracovní zkušenosti: nejprve krátce působil na juniorní pozici v Hospodářských novinách, v roce 2005 absolvoval stáž ve společnosti Deloitte. Po ukončení studia ve Velké Británii nastoupil v Praze na pozici management associate v rámci rotačního programu pro mladé talenty ve společnosti Citigroup, která ho delegovala na pracovní pobyt v Londýně. V roce 2007 pak přešel do společnosti Mint Investments, kde na různých pozicích pracoval více než 4 roky. Od roku 2012 působí ve společnosti Cushman & Wakefield, která je předním světovým poskytovatelem realitních služeb. V současnosti je zodpovědný za investiční transakce v České a Slovenské republice. Ve volném čase se věnuje hlavně rodině.
soták

Michale, absolvoval jste magisterské studium v anglickém Bathu. Proč jste si vybral právě toto město a tuto univerzitu?

Do Bathu jsem se dostal díky výměnnému programu IES a škola i město se mi velmi líbily. Proto pro mě bylo přirozené přihlásit se tam i na magisterský program. Byl kratší než v ČR, jednoletý, a zaměřený prakticky na finance, což mi v tu dobu vyhovovalo.

Ve své pracovní praxi jste se dostal od novinařiny přes konzultanta až k manažerské pozici, co determinovalo Vaše zaměření?

Vždy mě lákalo dělat práci, kde můžu něco reálně ovlivnit. Když jsem pracoval v Citigroup, strávil jsem nějaký čas v Londýně a pochopil jsem, že ve standardním korporátním prostředí se důležitá rozhodnutí dělají z Londýna, Paříže, New Yorku nebo Frankfurtu, a ne z Prahy. Reality jsou výjimka: lokální prostředí je pro ně natolik zásadní, že to důležité se odehrává na místě, tedy to může být i v Praze. Proto jsem po práci v bankovnictví odešel k realitnímu investorovi a developerovi Mint Investments a v realitním sektoru jsem již zůstal.

V současné době vedete oddělení kapitálových trhů ve společnosti Cushman & Wakefield, můžete nám popsat, čemu konkrétně jste se v poslední době věnoval?

Cushman & Wakefield je velká firma a poskytuje kompletní služby v oblasti komerčních realit. Prací našeho týmu je zejména jako poradce asistovat při prodeji velkých komerčních realitních projektů, hlavně kanceláří, skladů a obchodních center.

V uplynulých třech letech se nám povedlo vybudovat skvělý tým a dostat se na pozici jedničky na trhu. Kromě jiného jsme ve spolupráci s kolegy z Londýna přivedli do České republiky a na Slovensko korejské investory, kteří v posledních 12 měsících koupili několik špičkových projektů: v Praze kancelářské budovy Waltrovka od Penty, Rustonka od J&T a Main Point Pankrác od PSJ Invest, v Bratislavě novou centrálu Amazonu od HB Reavis.

Zároveň jsme zachytili vlnu růstu českého kapitálu a podíleli se například na prodeji obchodního centra Nová Karolina v Ostravě fondu REICO České spořitelny – v kontextu českých realitních fondů jde o největší transakci v historii. Být u těchto obchodů a spolutvořit zdejší dospívající trh komerčních realit je pro mě skvělý zážitek.

Jak byste zhodnotil situaci na českém trhu? Ceny bytů jsou nyní velmi vysoké, jak je na tom situace u nemovitostí, se kterými obchodujete Vy?

Ceny českých realit, jak komerčních, tak rezidenčních, rostou ze čtyř hlavních důvodů.

1.      Česko a zejména Praha konvergují k vyspělému světu, a to hlavně tím, že čistě psychologicky nás vyspělý západ a východ začíná vnímat jako investičně bezpečnou zemi.

2.      Úrokové sazby místo růstu dál klesají, což zásadně zvyšuje výnosy vlastního kapitálu realitních investorů.

3.      Nová výstavba je extrémně omezená kvůli netransparentnímu českému plánovacímu systému a nedostatečným kapacitám stavebních firem.

4.      Poptávka po realitách roste díky ekonomickému růstu, růstu platů a nízké nezaměstnanosti.

První dva faktory se podle mě nemají jak změnit. Úrokové sazby nemají dlouhodobě důvod růst a jejich vliv na ceny realit je zásadní.

Novou výstavbu může podpořit politické rozhodnutí uvolnit územní plánování a pustit do Česka pracovníky z východu v masovém měřítku. Jsem však přesvědčený o tom, že ani jeden z těchto kroků čeští politici reálně nepodpoří. Jediné, co se tedy může v nejbližších letech změnit, je poslední z uvedených faktorů – ten sám ale cenami realit zásadně nepohne. Proto si myslím, že ceny bytů nebudou klesat a nájemné v bytech spíš poroste.To samé platí o kancelářích a skladech: jejich ceny budou spíš dále růst, a to z hlediska jak nájmů, tak investičních cen. Obchodní centra se budou chovat různě, jejich výkonnost a hodnotu ovlivňují spíš mikro-faktory jako lokalita a kvalita projektu, těžko o nich říct něco obecného.

Jak trávíte volný čas? 

Vzhledem k tomu, že vedle zajímavé a náročné práce mám dvě malé děti, jsem rád, když nemusím ve volném čase dělat vůbec nic.