Martin Chuděj

Martin Chuděj

Martin Chuděj v současnosti působí v Bruselu v Jednotném výboru pro řešení krizí. Martin ukončil bakalářské studium na IES v roce 2005 a o rok později se ještě stal inženýrem na pražské VŠE. Tím však jeho studijní kariéra teprve začala. Na pařížské univerzitě Panthéon-Sorbonne a na prestižní pařížské Science Po obdržel dvojitý magisterský diplom v oblasti ekonomického práva (2008). Znalosti z práva si prohloubil ještě studiem mezinárodního ekonomického práva a politiky na španělské Universitat de Barcelona (2009). Martin začal studovat i evropský doktorát z ekonomické analýzy práva v unikátním společném evropském programu univerzit v Boloni, Hamburku a Rotterdamu, ten však nedokončil. Na berlínské Hertie School of Governance si v současné chvíli ještě doplňuje vzdělání manažerským programem MPA (Executive Master in Public Administration), přičemž očekává ukončení v roce 2018.

Pracovní kariéru si Martin systematicky budoval i při studiu. Nejprve působil několik měsíců jako stážista v advokátní kanceláři Bichot v Paříži, poté nastoupil v Bruselu na pětiměsíční stáž v Evropské komisi. V roce 2010 sbíral zkušenosti na pozici specialisty ve WTO, Švýcarsku, aby pak krátce zakotvil v Londýně v právnické firmě DLA Piper. Kvůli studiu evropského doktorátu působil více než rok v Hamburku jako výzkumník v oblasti mezinárodní ochrany investic, přičemž roku 2012 se Martin vrátil do Belgie, kde působil na různých pozicích v Radě Evropské unie a v Evropské komisi. Přibližně rok strávil také v Evropské centrální bance, ve Frankfurtu nad Mohanem, a v současnosti pracuje na expertní pozici v Jednotném výboru pro řešení krizí v Bruselu.

Martin ve volném čase rád cestuje, sportuje, ale také má rád dobré jídlo.
chuděj

Vaše studijní kariéra je opravdu velmi pestrá, přes IES a VŠE, studium ve Francii na Sorboně, nebo SciencesPo, španělská práva či doktorát na společné programu univerzit v Hamburgu, Rotterdamu a Boloni. Dokážete říci, která škola Vás bavila nejvíc a proč? A kde bylo podle Vás studium nejnáročnější?

Tady Vás budu muset opravit: doktorát jsem bohužel kvůli nekompatibilitě s prací v Radě EU nemohl dokončit. Ale potřebu studovat nové si v současnosti vynahrazuji účastí v manažerském programu pro veřejnou správu na Hertie School of Governance v Berlíně, což je projekt na 2 roky.

Musím říct, že nejvíce jsem si to asi užil v Barceloně, kde jsem kombinoval ekonomické a právní vzdělání v oblastech mezinárodní ekonomické politiky. Vždy jsme měli právníka a ekonoma z jiných konců světa, což bylo neocenitelné v diskuzích během kurzů. A o počasí a možnostech objevit tento kout Evropy ani nemluvě.

Nejnáročnější bylo asi Science-Po/Sorbona, kdy jsem přepřahal z ekonomických studií do nové disciplíny v jiném jazyce, s novou metodou výuky a velmi nabytým programem. Navíc jsem musel u studií pracovat na částečný úvazek, takže si dokážete ten každodenní shon.

Martine v současnosti působíte v Radě pro jednotné řešení krizí. Co přesně Vaše práce obnáší?

Celá organizace je vlastně jeden velký start-up na evropském regulačním poli a já se s kolegy snažím uvést jej do chodu. To čítá práci na policies, procesech, negociacích s řadou orgánů a vůbec meziinstitucionální agendu. Je to z velké části právničina s nutnou dávkou organizačních schopností.

Pracoval jste v řadě institucí Evropské unie, například v ECB, Evropské komisi, nebo třeba v Radě evropské unie. Co musí člověk umět a jaké dovednosti musí mít, aby se do těchto institucí dostal? Vypíchnul byste nějaký předmět na IES, který Vám v této praxi pomohl?

Zde budu velmi upřímný: analytické schopnosti, ale také velkou dávku štěstí (bohužel). Pro kariéru pak určitě též i flexibilitu a schopnost nebát se osahat si různé oblasti a pobývat na několika místech. Dnes se velmi cenní zkušenosti z několika domén.

Musím říct, že moc rád vzpomínám na institucionální ekonomii. Je to oblast, co mísí ekonomické myšlení, behaviorální poznatky a další disciplíny. Myslím, že dnes je už každému v praxi jasné, že schopnosti dívat se na problematiku několikery pohledy, je velká výhoda a tento kurz byl super úvodem.

Jste opravdový světoběžník, dokážete ještě spočítat v kolika zemích už jste žil? Umíte si představit, že byste už v nějaké zemi zakotvil nastálo?

Tak pokud to dobře počítám tak 12 zemí a 15 měst. Je pravda, že rodiče to vzdali už velmi dávno. A co se zakotvení týče – víte, to je tak strašně relativní. Aktuálně se o to snažím v Bruselu, kde jsem vlastně strávil už skoro celý 5,5 roku, i když s přestávkami. Ale znám se natolik, že pokud bude příležitost, další přesun nevylučuji.

U čeho si odpočinete?

Asi se pousmějete, ale já jsem člověk, co rád odpočívá aktivně. Mám takovou svatou trojici, co se snažím nejvíce kombinovat: sport, historie, cestování (a možná dodám i dobré jídlo).