Tomáš Kafka

Tomáš Kafka

Tomáš Kafka se narodil v Japonsku, ale většinu svého života žije v Praze. Studium na IES ukončil v roce 2004 magisterským titulem s diplomovou prací na téma Praní špinavých peněz. Tomáš je v současné době partnerem ve společnosti EY, kde vede oddělení investigativních služeb a řešení sporů společnosti. Zaměřuje se např. na forenzní audity, kriminalitu bílých límečků, korupci v oblasti veřejných zakázek a dotací z prostředků EU či národních programů. Na téma podvodů a korupce publikuje a přednáší na odborných konferencích. Pro Úřad vlády ČR vypracoval metodiku interních protikorupčních programů aplikovanou v české státní správě a pro Ministerstvo pro místní rozvoj vypracoval Strategii pro boj s podvody a korupcí v čerpání EU fondů v období 2014-2020.

Kromě toho byl 18 let brankářem české florbalové reprezentace, s kterou mimo jiné vyhrál stříbrnou a dvě bronzové medaile na mistrovství světa. V české florbalové extralize hraje za Tatran Střešovice, v roce 2011 hrál i v nejvyšší švédské lize. V roce 2006 byl vyhlášen nejlepším florbalovým brankářem světa.

Pracovní zkušenosti začal Tomáš sbírat už při studiu IES, pracoval jako stážista v Deutsche Bank, poté působil jako asistent auditora v Arthur Andersen, odkud se přesunul na stejnou pozici do EY. V roce 2004 spoluzakládal společnost EMTC. Od roku 2006 působí v EY ve forenzním oddělení, nejprve na manažerských pozicích, později jako výkonný ředitel. V roce 2015 pak byl jmenovaný partnerem EY.

Během studia IES Tomáš absolvoval roční studijní pobyt na univerzitě v německé Kostnici. Mimo to je také Certifikovaným účetním znalcem (ACCA). Ve volném čase se věnuje hlavně rodině, má 2 děti - Karolínu a Jakuba, sportu, ale i podpoře mladých talentovaných hráčů a charitativním akcím souvisejícím s florbalem.

Tomáši, proč jste si ke studiu vybral právě ekonomii, a konkrétně ekonomii na IES, co Vás k tomu přivedlo?

Ve volbě oboru hrála velkou roli inspirace rodiči – oba dva vystudovali ekonomii (na VŠE). Já jsem si ani tak nevybíral IES, jako studium na Fakultě sociálních věd. Zjednodušeně řečeno jsem se děsil, že bych na VŠE strávil 5 let v anonymní mase lidí, co se chce stát manažerem nebo podnikatelem. Lákalo mě se potkávat s lidmi z různých oborů.

Tomáši, jste partnerem v EY, máte na starost sekci Fraud Investigation & Dispute Services, co si pod tím můžeme představit? Mnoho studentů a leckdy i absolventů nemá jasno, co se přesně za příslušnými názvy konkrétně skrývá?

Zjednodušeně se tomu říká forenzní oddělení – naše práce spočívá v prevenci, odhalování a vyšetřování hospodářské kriminality, podvodů a korupce. Většinou pracujeme pro nadnárodní společnosti, ale i veřejný sektor využívá našich služeb, ať už to jsou ministerstva, státní úřady nebo města. Při vyšetřováních zajišťujeme data a potenciální důkazní materiál, zjišťujeme rozsah podvodné činnosti a škody, míru zapojení konkrétních osob a nedostatky v kontrolních mechanismech klienta. Naše závěry musí být založeny na faktech a důkazech a být použitelné u soudu (proto „forenzní“). Při prevenci se věnujeme různým tématům – strategiím, školení, vyhodnocování rizik podvodů, posilování kontrolních mechanismů, etickým kodexům či whistleblowingu. Další naší činností je podpora v obchodních sporech – kvantifikace škod, shromáždění faktů a dat, nezávislé posudky apod.

Kromě své kariéry v EY jste několikanásobným florbalovým brankářem roku České republiky, ale máte v kapse i ocenění pro nejlepšího florbalového brankáře světa. Jak zvládáte sportovní kariéru kombinovat s kariérou pracovní?

Nějak zázračně se mi to už asi 19 let daří. V EY jsem měl dlouho štěstí na šéfa - jako bývalý hráč amerického fotbalu měl pro moji sportovní kariéru pochopení. V podstatě jsem musel po sportovní stránce ustoupit jen dvakrát – když jsem dokončoval studium na IES, dal jsem si radši asi 3 měsíce pauzu od florbalu; když jsme vyhráli velký prevenční projekt v Košicích, věděl jsem, že nebudu moct tolik trénovat a šel jsem z Tatranu Střešovice na hostování do Bohemky, kde jim to nevadilo.

Relaxujete pouze sportem, nebo máte čas i na nějaký jiný koníček? Máte nějaký sen, který byste si rád splnil?

Právě teď mám po dvou těžkých trénincích, tak mě to „relaxujete“ dost pobavilo. Mentální relax to je rozhodně, jak ta fyzická činnost, tak společnost spoluhráčů, kteří jsou většinou ve studentských letech. Nejvíc mi baterie nabíjí společnost lidí, takže kromě práce, florbalu a rodiny se snažím vídat s přáteli, jak to jen jde. Sny se mi zatím daří plnit – v EY jsem byl přijat mezi partnery, můj velký sportovní sen jsem si splnil, když jsem před pár lety šel chytat švédskou ligu (je to jako NHL v hokeji), máme dvě krásné a zdravé děti, poslední rok zabydlujeme dům. Až si jednou udělám pauzu v práci, opráším svoji francouzštinu, prozkoumám rodokmen nebo navštívím pár známých v zahraničí.

Na závěr jedna nestandardní otázka, jaké byly Vaše vánoce? Sportovní, nebo s cukrovím a návštěvami?

Rozpis ligy k nám byl milosrdný, takže jsem se přes svátky věnoval návštěvám a bohužel i cukroví. Méně milosrdní k nám byli trenéři, kteří nám mezi svátky naoordinovali kondiční přípravu a 1.1. trénink.