Katarína Spyra

Katarína Spyra

Katarína Spyra, rodným příjmením Jánošíková, pochází ze Slovenska a studium na IES ukončila v roce 2007 malým doktorátem. Pracovní zkušenosti začala sbírat už při studiu, a to v KPMG, nejprve jako stážistka, později jako konzultantka v oblasti služeb finančního poradenství. V KPMG Katrína strávila celkem 6 let. Mezi lety 2011 a 2013 působila jako specialistka reportingu pro Luxury Brand Management, což dělala jen na částečný úvazek, protože se věnovala hlavně mateřským povinostem. V roce 2015 se Katarína s rodinou přestěhovala do Švýcarska. O rok později začala pracovat pro LRJ Capital, fond působící ve střední Evropě, investující do start-upů, přičemž v jedné z investic, start-upu Exponea se Katarína stala ředitelkou financí. Koncem roku 2017 začíná Katarína pracovat na full time jako seniorní finanční analytička pro společnost Honeywell International, v současné době zde působí jako vedoucí týmu plánování a finanční analýzy.
spyra

Katarína kromě IES absolvovala ještě další magisterské studium na Central European University v Budapešti, v roce 2004 strávila semestr na University of Applied Sciences Eisenstadt v Rakousku a v roce 2002 semetr na univerzitě v britském Bathu, na School of Management.

Katarína se ve volném čase věnuje rodině a baví ji cestování.

Kromě IES jste studovala i na CEU – Central European University. Jaký byl hlavní rozdíl mezi těmito dvěma školami?

Mojí specializací na CEU byly mezinárodní vztahy a evropská studia, ne ekonomie. Od svých 15ti let jsem se zaměřovala na finance a ekonomii. CEU pro mne byla příležitostí, jak se dostat k něčemu jinému a výzva, jestli mohu žít ve světě méně založeném na číslech. Po roce v Budapešti jsem se ráda vrátila k přesným výpočtům a pokračovala ve studiích na IES, ve světě, kde se cítím sebejistější.

Co Vaše kariéra, která z pracovních pozic Vás nasměrovala? Co Vás ovlivnilo, když jste si vybírala svou současnou práci?

Čas strávený v KPMG pro mne byl určitě určující. Dal mi slušný základ, co se týče přístupu k práci a řešením problémů i širokou škálu zkušeností: pracovala jsem v transakčním poradenství a účastnila jsem se projektů od valuací, přes práci na due diligence až k úplným transakcím v oblasti fúzí a akvizic. V jednu chvíli jsem si ale uvědomila, že bych se ráda posunula od projektové práce ve financích k práci v jedné společnosti, abych viděla, jak se ta společnost vyvíjí v delším časovém období. Proto jsem se posunula na druhou stranu korporátních financí.

Pracovala jste během mateřské dovolené. Bylo složité kombinovat obojí? Jak jste řídila svůj čas jako “pracující matka”? Měla jste nějakou pomoc, nebo jste vše zvládala sama?

Pracovala jsem během obou svých mateřských dovolených. Během té první to bylo celkem jednoduché, protože jsem měla jen syna, většinu práce jsem mohla dělat z domova a byla jsem schopná přizpůsobit si pracovní hodiny podle jeho potřeb. Bylo na na úkor mého volného času, ale pro mne to byla velmi potřebná změna oproti mateřským povinnostem.

Během druhé mateřské dovolené jsme už žili ve Švýcarsku a já pracovala pro start-up, který sídlil v Bratislavě. Přestože jsem většinu času pracovala z domova a děti byly už částečně ve školkách, musela jsem tam pravidelně létat, a proto by to bez pomoci nebylo možné. Částečně díky mému manželovi, částečně díky chůvě, kterou jsme si našli.

Pracovala jste nějaký čas pro “luxusní značky”. Bylo to nějak odlišné pokud to srovnáte s “obyčejnou” prací pro „konzultačku“? Zní to opravdu “nóbl”…

V “luxusních značkách” jsem se zaměřovala na reporting pro dvě modelingové agentury, které patřily do portfolia značek. Rozhodně to nebylo “nóbl”, spíš to bylo víc o hledání způsobu, jak spolu komunikovat, protože naše pohledy byly opravdu různé.

Jak byste popsala Vaší práci na pozici vedoucí týmu finančního plánování a analýz? Co nejvíc děláte na Vaší pozici?

Jsem zodpovědná za každodenní reporting výnosů, týdenní updaty krátkodobého výhledu, měsíční analýzu výnosů a klíčových ukazatelů výkonnosti a pravidelné review dlouhodobých výhledů pro region EMEAI v Honeywell Aerospace.

Co mne na finančním plánování a analýze baví nejvíc, je hledání příběhu za čísly. Musím říci, že jsem se teď během období s COVID-19 o plánování naučila hodně. Hodnocení dopadu na letecký průmysl je opravdovou výzvou.

Žijete s rodinou ve Švýcarsku. Proč jste si vybrali právě tuto zemi a jak se tam žije?

Následovali jsme mého manžela, který měl pracovní nabídku ve francouzsky mluvící části Švýcarska. Nebylo to snadné, kvůli jazyku, že jsme začínali od začátku a že jsme daleko od našich rodin. Na životní styl a prostředí jsme si ale zvykli rychle, region má mezinárodního ducha a je to skvělé místo pro výchovu dětí. I já jsem si tu našla práci, která mi umožnila najít si své místo.

Jak jste strávila čas v “koroně”? Užíváte si to, nebo se modlíte, aby byl konec?

Byla to doba plná výzev, hádám, že pro všechny rodiče, co potřebovali kombinovat práci, péči o děti a domácnost. Současně jsme strávili spoustu času s dětmi, takového obyčejného času, který byl určitým způsobem jedinečný. Ale jsem ráda, že už se pomalu vracíme k určité normálnosti.

Co děláte ve volném čase?

Máme rádi cestování, trávíme mnoho času ve švýcarské přírodě, ale také objevováním regionů okolo nás. Letos máme dost plánů, chtěli bychom prozkoumávat švýcarské hory se stanem.