Nabídka stáží

Partneři IES FSV UK: stáže a zkrácené úvazky

Deloitte nabízí stáže a zkrácené úvazky. Nyní můžete vybírat z nabídky pozic Associate - Financial modelingAssociate - Valuation nebo Intern / Valuation & Financial Modeling.

Další nabídky

Consulting

• Nabídka ve společnosti IQVIA - MANAGEMENT CONSULTING in pharmaceutical & healthcare industry. Podrobnosti zde.

• Praxe v Grant Thornton. Podrobnosti zde.

• McKinsey: stále je možné se hlásit na stáž do společnosti McKinsey. Podrobnosti naleznete zde.

• Stáže ve společnosti BCG - můžete se hlásit už nyní. Podrobnosti naleznete zde.

Finance a banky

• Nabídka částečného úvazku pro doktorské studenty v ČNB, podrobnosti zde.

• Nabídka stáže - úvazku vhodného pro studenty - v "Raiffce" ve Strategickém týmu! Podrobnosti zde.

• Nabídka stáže v BNP Paribas. Podrobnosti zde.

IT

Energetika

• Energetický regulační úřad nabízí stáž, podrobnosti zde.

Jiné

• České priority. Nový projekt, mladý sympatický kolektiv. Podrobnosti zde.

Akademie a výzkum

• Doc. Antonie Doležalová (antonie.dolezalova@fsv.cuni.cz) hledá výzkumného asistenta. Hlavní náplní činnosti bude rešeršní práce z oblasti hospodářských dějin zaměřené na oblast daňové politiky, nadnárodních společností a daňových rájů, a organizační práce spojené s přípravou mezinárodního semináře Business History.

• Petr Janský (petr.jansky@fsv.cuni.cz) is looking for a capable research assistant (must be at least a master’s student) for collecting and analysing the country-by-country reports voluntarily published by multinational corporations. The research assistant will help with answering the question how much and where individual multinational corporations (MNCs) really pay in taxes. It is currently impossible to observe this information, unless MNCs voluntarily publish this information. An increasing number of MNCs do this with their country-by-country reports. The task of the research assistant will be to collect them in a new data set, analyse it and draft the results. We expect to find a lot of variance in the worldwide as well as country-level effective tax rates (ETRs) these MNCs pay and to identify a varying share of their profit being reported in tax havens.

Ambasády

Mezinárodní organizace

• WHO internship programme. Please see the details here

• The European Central Bank (ECB) is seeking applications for participation in its summer research graduate programme. Please see the details here. Available traineeships here.

• Evropská komise. Podrobnosti zde.

• ILO - International Labour Office has interesting new internship opportunities coming up in a variety of fields. Candidates are invited to consult the ILO’s online recruitment platform. Applications may be submitted electronically from the platform and will remain open from 21 June 2017 to 4 July 2017 (midnight Geneva time). The next list of proposed internships will be published in January 2018.

• The World Bank offers internships to young people interested to learn more about the economic and social issues that affect people's lives around the world. The programme offers opportunities for study and work that provide hands-on experience. The Bank Internship Programme offers graduate students an opportunity to improve their skills as well as the experience of working in an international environment, please see the details here.

• Traineeships in the European Parliament: Application period: 15 August – 15 October (midnight) Traineeship period: 1 March – 31 July, Application period: 15 March – 15 May (midnight) Traineeship period: 1 October – 28/29 February. Please see the details here.

Erasmus+ stáže v zahraničí

Na tyto stáže lze využít i dodatečné financování z programu Erasmus+, pro detaily kontaktujte Elišku Šerhantovou.

• Spanish Internships. Please see the details here.
  • Nabídky zahraničních stáží v Porýní-Falc (Německo), Burgundsko (Francie) a Opolské vojvodství (Polsko) pro studenty s bydlištěm ve středočeském kraji. Výběr oboru, ve kterém chcete stáž absolvovat je na samotných studentech. Podrobnosti zde.
  • Various internships in Spain. Please see the list enclosed.

Leden 2021
poútstčtsone