Článek Petra Janského o daňových únicích publikoval World Development

P_Janský

Článek Petra Janského o daňových únicích publikoval World Development

Přední akademický časopis v rozvojových studiích a ekonomii World Development právě publikoval výzkumný článek Petra Janského a Javiera Garcia-Bernarda o daňových únicích firem. 

Výzkum odhaduje velikost přesouvání zisků nadnárodními firmami do daňových rájů každý rok na 850 miliard dolarů. Kajmanské ostrovy jsou největším daňovým rájem a americké firmy těmi nejagresivnějšími. Chudší země mají tendenci ztrácet kvůli těmto daňovým únikům větší podíl jejich daňových příjmů.

Článek je v plné verzi dostupný zde, shrnutí také viz DemoTrans policy brief nebo sociální síť X.

Tento výzkum byl již před přijetím k publikaci hojně citován předními akademickými časopisy, vlivnými mezinárodními organizacemi i médii jako The Economist a Financial Times.

O tomto svém výzkumu i souvisejících reformách jako je globální minimální daň platná od tohoto roku i v Česku, sepsal Petr Janský nedávno komentář pro Seznam Zprávy.

Zájemcům o tato témata doporučujeme:

Kurzy: bakalářský kurz Public Finance a magisterský kurz Public Economics, jejichž výuka začíná za pár týdnů.

Diplomky: psaní bakalářských a diplomových prací u Petra Janského a Miroslava Palanského a jejich kolegů v rámci výzkumné skupiny CORPTAX.

Práce výzkumníka: hlásit se na právě otevřenou pracovní pozici výzkumníka na plný úvazek v rámci CORPTAX, kombinované s doktorská, studiem - více informací včetně platových podmínek zde.

graf

econ