Daniel Kolář a Petr Janský přináší analýzu veřejných financí

graf

Daniel Kolář a Petr Janský přináší analýzu veřejných financí

Ze studie našich kolegů Daniela Koláře a Petra Janského Analýza výdajů státního rozpočtu 2024 ve světle předkrizového roku 2019 pro think tank IDEA při CERGE-EI víme, které čtyři velké výdaje rostly rychleji než inflace (důchody, zdravotnictví, obrana, dluh), jak o tom píšou například Seznam Zprávy

Petr Janský z těchto nových poznatků vychází například v komentáři pro Hospodářské noviny Čtyři české krize: Proč některé výdaje státního rozpočtu vzrostly raketově?, v dnešním podcastu 5:59  O stávce a vládě, která se střetla s realitou nebo v pořadu ČT Máte slovo

Tématu veřejných financí se Petr Janský dále věnoval v komentáři pro Seznam Zprávy Celkově za „tři“, ale i tak, vládo, za konsolidační balíček děkujeme a v rozhovoru pro Deník N.

Vývoj mezd a jejich zdanění Petr Janský analyzuje v komentářích pro Hospodářské noviny: Od roku 2019 průměrné mzdy ve veřejném sektoru nominálně vzrostly méně než ve zbytku ekonomiky neboli reálně klesly více a Vysoké příjmy zaměstnanců daníme regresivně. A od příštího roku dokonce ještě víc; v komentáři pro Seznam Zprávy shrnul hlavní změny ve zdanění firem od příštího roku: Začne platit zbraň proti daňovým hrátkám. Firmy si připlatí.

Důchodové změny Petr Janský vysvětluje v komentáři pro Hospodářské noviny Velká malá penzijní reforma je tu. Přináší nižší vyšší důchody, v anketách pro Deník N a MF DNES, rozhovoru pro Peníze.cz a pro podcast Rozbité prasátko: Bude na důchody? Penzijní reforma s Petrem Janským z NERV.