Miroslav Palanský přivádí do Prahy významné světové ekonomy na Kongres IIPF o mezinárodních daňových únicích a nerovnostech

80th Annual Congress of the International Institute of Public Finance

Pod vedením našeho kolegy Miroslava Palanského se letos v Praze koná Mezinárodní kongres Institutu veřejných financí. Tématem ročníku jsou Mezinárodní daňové úniky a nerovnost. Na toto největší (a pro výzkumný tým projektu CORPTAX nejvýznamnější) setkání odborníků věnujících se veřejným financím přijede ve dnech 21.-23. srpna 2024 do Prahy řada předních světových ekonomů.

Stejně jako na předchozích kongresech IIPF bude mít projekt CORPTAX na této akci významné zastoupení. Hned několik našich výzkumníků z řad absolventů, doktorských studentů i vyučujících IES zde bude prezentovat své nejnovější vědecké poznatky:

• Tomáš Boukal představí příspěvek „Will the Global Minimum Tax Reduce Profit Shifting?“, na němž pracoval společně s Petrem Janským, Nielsem Johannesenem a Miroslavem Palanským.
  • Evgeniya Dubinina přednese příspěvek „Online Cash Register Policy in Russia: Impact on Firm Profits and Exit Decisions”.
  • Marek Šedivý vystoupí s příspěvkem „Intrahousehold Consumption Inequality over 23 Years: Evidence from Czechia“.
  • Bathusi Gabanatlhong představí příspěvek „Transparency Rule and Stock Market Reaction: An Analysis of Country-by-Country Reporting in Developing Countries“.
  • Jan Žalman si připravil příspěvek „The Effect Of Enhanced Financial Transparency On Aid Diversion“.
  • Zuzana Odvárková přednese příspěvek „Impact of Offshore Financial Document Leaks on Affected Companies' Stock Prices“.

Prof. Petr Janský připravil společně s Javierem Garciou-Bernardem a Gabrielem Zucmanem příspěvek „Did the Tax Cuts and Jobs Act Reduce Profit Shifting by US Multinational Companies?“ a také příspěvek, na němž pracoval s Javierem Garciou-Bernardem, Danielem Haberlym, Miroslavem Palanským a Valerií Secchini, “The Indirect Costs of Corporate Tax Avoidance Exacerbate Cross-country Inequality”.

Prof. Petr Janský a Miroslav Palanský přispějí do programu také dvěma tematickými setkáními:
1) společně s EU Tax Observatory a CORPTAX organizují panel  “Administrative Tax Data for Research: Lessons from Company-Level Country-by-Country Reporting Data”.
2) S podporou projektu DemoTrans a s prof. Janským jako moderátorem přivedli na setkání s názvem “Global Minimum Tax – An Imperfect Success Story?” přední odborníky na globální minimální daň ze světových univerzit a mezinárodních organizací.

Mezi dalšími zajímavými příspěvky našich vědců s mezinárodní spoluúčastí zazní například:

•  „Does Tax Avoidance Make Large Firms Even Larger?“ (Tijmen Tuinsma spolu s Matějem Bajgarem a prof. Petrem Janským)
  • „You Can't Tax What You Can't See: Using Fixed Cargo Scanners to Combat Tax Evasion” (Ron Davies s Miroslavem Palanským a Kylem McNabboem)
  • „The Regulation of Illicit Financial Flows (RIFF) dataset: A new world map of 30-years of financial secrecy and anti-money laundering reforms“ (Daniel Haberly s Robertem Barringtonem, Tomášem Boukalem (CORPTAX), Valentinou Gullo, Miroslavem Palanským a Tomem Shipleym)
  • „EU-Wide Unitary Taxation: A Path to the Fair Corporate Tax System“ (Alison Schultz s Miroslavem Palanským)

Podrobný program konference je k dispozici zde

Dění z kongresu můžete také sledovat na účtu IIPF na sociální síti X.

TB