Eva Hlavsová

Eva Hlavsová

Eva, původním jménem Brabcová, je rodačkou z Prahy a zde také studovala na gymnáziu Jana Nerudy. Na IES úspěšně zakončila magistra v roce 2010 obor Finance a bankovnictví a o rok později získala magisterský titul i v Cambridgi. Už během studia na IES Eva pracovala jako analytička na Ministerstvu financí, kde se věnovala makromodelování. Před nástupem na Cambridge absolvovala letní stáž v bankovním oddělení v Evropské bance pro obnovu a rozvoj. Po studiu na cambridgeské univerzitě nastoupila do společnosti Morgan Stanley na pozici analytika úvěrových rizik a v současné době už je v téže společnosti na pozici Credit Risk Associate. Žije v Londýně se svým manželem Janem Hlavsou, rovněž absolventem IES. Mezi její koníčky patří numismatika (v letech 2007 až 2011 dokonce provozovala e-shop s pamětními mincemi, medailemi a starými bankovkami) a turistika.A
hlavsova

Po magistru na IES jste studovala ještě magistra na Cambridge, jak byste zhodnotila britský systém výuky na vysoké škole v porovnání s tím českým?

Rozdíl byl především v lidech a v jejich motivaci. Jelikož to byl roční kurz a studenti se tam sjeli z celého světa, bylo na nich vidět, že ten rok chtějí využít naplno a mít to jako odrazový můstek pro další kariéru. Ti, co se potom chtěli věnovat akademické dráze, se zaměřovali na výzkum a snažili se o co nejlepší akademické výsledky. Ti, co pak chtěli odejit do City (včetně mě), se zaměřovali na hledání informací, kontaktů a nápadů, které by jim na této cestě pomohly. A především, už od začátku školního roku rozesílali přihlášky do prací a chodili na pohovory.

Z tohoto pohledu musím ocenit náš Careers Service, který pořádal různé Careers Fairs (např. Banking and Finance, Consultancy), na kterých se člověk mohl dozvědět více o pracovních příležitostech a popovídat si s lidmi z různých oborů. To mi hodně pomohlo si ujasnit, co vlastně chci dělat a jak se k tomu dostat. Perfektní také byly drop-in sessions, které pomohly vylepšit CV a Cover Letter, a interviews nanečisto před kamerou, kam jsme mohli zajít, když už jsme dostali pozvánku na pohovor.

Ohledně studia samotného, nemyslím si, ze by akademická kvalita byla zas tak vzdálená IES. Dokonce bych řekla, ze Matematika II byla celkově intelektuálně nejnáročnější z mého studia.
V každém případě ale nasazení studentu bylo vyšší. Bylo více čtení a úkolů na semináře a bylo vidět, že studenti se na každou hodinu a seminář aktivně připravují a diskutují.

Také životní styl na Cambridge je trochu odlišný a hodně se točí kolem kolejí. Já jsem bydlela na Girton College a pravidelně se konaly spousty společenských akcí, na kterých se člověk seznámil s mnoha studenty z různých oboru a backgrounds. V každém případě ten rok utekl jako voda.

Absolvovala jste stáž v EBRD, jaké byste dala tipy studentům, kteří chtějí získat zkušenosti v nějaké instituci podobného charakteru v zahraničí. Na co se musí zaměřit?

Sežeňte si informace, kontakty a zkuste získat co nejvíce relevantních zkušeností. Vždy je to o informacích, o umění jich využít a o schopnosti zaujmout. A samozřejmě také o štěstí!

Obecně jsou dvě stadia, kterými musíte projit při pokusu o jakoukoli práci: přihláška na pozici většinou formou CVčka a Cover Letteru, a pohovor. U obou fázi je vždy dobré vědět, co se právě ve firmě děje a jaký typ člověka hledají, a tomu přizpůsobit svoji prezentaci. Např. pokud víte, že hledají člověka kreativního, vyplatí se zamyslet nad tím, co kreativního jsem během studií dělal a to vyzdvihnout ve svém CVčku a Cover Letteru. Stejně tak, pokud máte kontakt ve firmě, není špatné tam před pohovorem zavolat a zeptat se, co přesně se tam právě děje, a připravit se na to. Je totiž dost reálné, že se na to během pohovoru zeptají.

Žijete nyní v Londýně i se svým manželem, rovněž ekonomem. Jak se žije v cizí zemi, kde začínáte od píky? Žijete spíše v české komunitě, přátelíte se s cizinci nebo jste v kontaktu hlavně s Angličany?

Teď zrovna nedávno jsem četla statistiku, ze Britů je v Londýně už jen okolo 55 % (dle občanství), zbytek jsou přistěhovalci, většinou z EU nebo ze zemí bývalého Commonwealthu. Takže Angličané v Londýně už skoro nejsou. :-)

Myslím, že v mezinárodních firmách toto platí dvojnásob. Okruhy kamarádů máme v podstatě tři – bývalé a současné kolegy z práce, kamarády ze školy a českou komunitu – a ani v jedné skupině není moc Britů. Například v práci máme Britů jen okolo 10 %.

Česká, respektive česko-slovenská, komunita je hodně aktivní. Většinou se točí kolem akcí pořádaných ambasádou a neformálních drinků v City. Organizaci drinků právě před rokem převzal Honza (můj manžel) a každý měsíc se sejdeme v počtu 30-40 lidí u piva. Mimochodem, máme tady i poměrně velkou komunitu bývalých IESáků, se kterými se pravidelně vídáme.

Plánujete někdy v budoucnu návrat do České republiky, nebo myslíte, že bude Vaše kariéra pokračovat výhradně na západě? Nebyl by v Česku problém s finančním ohodnocením? Už jste si vybudovala poměrně slušnou kariéru...

Samozřejmě, že pracovní možnosti a finanční ohodnocení jsou v Londýně zajímavější než v Praze. Zas na druhou stranu je ‘work-life balance’ v Praze lepší a i s nižším platem se dá žít velmi dobře. Je to otázka priorit a životní fáze, takže návrat do Čech nevylučuji.