Kateřina Klubíčková Křehlíková

Kateřina Klubíčková Křehlíková

 Kateřina Křehlíková Klubíčková pochází z Hradce Králové. Studia na IES ukončila malým doktorátem v roce 2013. O rok později k tomu přidala ještě magisterský titul z univerzity v Cambridge v oboru ekonomie. Během studií na IES Kateřina absolvovala v rámci programu Erasmus i semestr na univerzitě v nizozemském Amsterdamu.

Pracovat začala již při studiu, nejprve jako analytička pro Národní ekonomickou radu vlády (NERV) a v posledním roce magisterského studia na IES jako stážistka v auditu finančních institucí v KPMG. Po skončení studií na Cambridge Kateřina nastoupila do absolventského programu Evropské centrální banky (ECB Graduate Programme), kde během tří let pracovala ve třech oblastech centrálního bankovnictví. Po následujícím krátkém působení v České národní bance nastoupila v roce 2018 na pozici supervisora v sekci přímého bankovního dohledu ECB (Directorate General Systemic & International Banks). Na této pozici je Kateřina doposud.

Kateřina ve volném čase ráda chodí po horách, peče a zahradničí.

kubickova krehlikova

 

Kateřino, studovala jste na univerzitě v Cambridge. Čemu konkrétně jste se věnovala, na jaké college? Jak byste zhodnotila tamní studium, co Vám zde vyhovovalo a naopak, bylo něco, co bylo výrazně lepší na IES?

Už během studia na IES jsem věděla, že chci strávit nějaký čas i studiem v zahraničí. Po dokončení magisterského studia na IES jsem proto jsem byla šťastná, když jsem získala místo na Darwin College v Cambridge, kde jsem absolvovala magisterské studium ekonomie. Pokud jde o obsah studia, řekla bych, že IES a Cambridge byly docela srovnatelné, obě školy nabízejí velmi kvalitní kurzy. Obzvláště „základní“ kurzy, jako mikro a makroekonomie nebo ekonometrie, byly velmi podobné. Jedna věc, která mi na IES připadala lepší, byla podpora, kterou jsme dostali při psaní diplomové práce. Na Cambridge moje zkušenost byla, že jsem měla jen málo příležitostí setkat se vedoucím práce a diskutovat s ním, zatímco na IES jsem byla s vedoucím v pravidelném kontaktu, vždy se mnou rád setkal, kdykoliv jsem potřebovala nějak poradit.

Co se na Cambridge rozhodně lišilo, byl život na college, který v České republice v takové podobě neexistuje. To mě osobně bavilo na studiu na Cambridge nejvíc. Na college máte příležitost setkat se s lidmi, kteří studují úplně jiné obory, od biologie po historii hudby, což činí celý zážitek z tamějšího pobytu ještě zajímavějším.

Máte srovnání i se studiem v Amsterdamu, jaká škola se Vám líbila úplně nejvíc?

V Amsterdamu jsem v rámci programu Erasmus studovala pouze pět měsíců, což je trochu jiné než být tam jako řádný student celého magisterského studia. V Amsterdamu jsem si záměrně vybrala předměty, které se nějak lišily od kurzů, které jsem navštěvovala na IES. Byly mnohem více zaměřené na business, takže nemohu vyloženě porovnávat. Téměř všechny kurzy, které jsem tam studovala, kladly velký důraz na týmovou práci a skupinové úkoly, dokonce mnohem více než na IES. Jelikož jsem byla obvykle jediným studentem Erasmu ve třídě, tak jsem se takhle setkala s mnoha holandskými studenty. To bylo samozřejmě skvělé, protože jsem tak poznala místní kulturu. Od té doby se do Amsterdamu ráda vracím, díky své práci v bankovním dohledu ECB jsem to mohla i pravidelně dělat, tedy předtím, než pandemie přerušila všechny naše služební cesty.

V absolventském programu ECB jste strávila tři roky. Bylo náročné se do programu dostat? Jak vypadal nábor do takovéto instituce?

Dostat se do absolventského programu ECB může být opravdu výzva. Pro ilustraci, v tu dobu, kdy jsem se dostala do programu já (2014), bylo otevíráno 10 pozic a na ně se hlásilo přes tisíc uchazečů. V současné době ECB do programu přijímá o něco více lidí (15–20 každý rok), ale počet žadatelů stále zůstává velmi vysoký. To je podle mého názoru pochopitelné, protože absolventský program nabízí jednu z nejlepších příležitostí k zahájení kariéry v ECB a seznámení se s různými možnostmi, které ECB nabízí.

ECB má standardizovaný proces náboru, který má několik fází, vždy podle pozice, o kterou se zájemce uchází. První testování obvykle probíhá online (například online písemná cvičení, psychometrické testy nebo předem nahrané videorozhovory). Pokud je uchazeč úspěšný, dostane pozvánku na pohovor s výběrovou komisí, což může zahrnovat i prezentaci. Proces náboru tak může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců.

 

Jak se Vám žije v Německu, je Vám blízká německá mentalita, nebo jste se musela hodně přizpůsobovat? Vidíte zde svoji budoucnost?

Můj manžel někdy vtipkuje, že se v Německu cítím jako doma, protože jsem stereotypní Němka. Nemyslím si, že jsem se musela nějak přizpůsobit. Ve srovnání například s Anglií, kde jsem žila rok před příchodem do Německa, mi Německo opravdu nepřipadá cizí. Mezi německým a českým způsobem života a kulturou obecně vidím mnoho podobného. Jediným kulturním šokem, který jsem po přestěhování do Německa zažila, bylo zjištění, že německé vlaky nejezdí vždy včas. :)

Určitě si dokážu představit, že strávím ještě pár let ve Frankfurtu, i když v současné době pracuji z Prahy, protože většina zaměstnanců ECB má od poloviny března kvůli pandemii Covid-19 home office a my jsme se s manželem prozatím rozhodli být společně v Praze.

Co Vaše koníčky, dá u práce v ECB říci, že zde panuje work-life balace? Co Vás baví dělat ve volném čase?

ECB rozhodně pečuje o spokojenost svých zaměstnanců. Já jsem také doposud měla velké štěstí na managery, kteří si uvědomovali i důležitost života mimo ECB. Existují samozřejmě období, která jsou náročnější, v současnosti je spousta zaměstnanců ECB velmi zaneprázdněna řešením dopadů pandemie Covid-19 na ekonomiku a bankovní systém, ale řekla bych, že je to normální v každé práci.
Vždycky mě bavily nejrůznější sporty (čím víc na horách, tím lépe), také ráda peču a nedávno jsem se stala velkou fanynkou pěstování pokojových rostlin. Kromě toho mě velmi baví cestovat po celé Evropě, což je jednou z výhod práce pro bankovní dohled ECB.