Kateřina Kortová

Kateřina Kortová

Kateřina Kortová pochází z Nového Města na Moravě a v současnosti žije na malém britském ostrově Jersey v soustroví Channel Islands, kde pracuje ve společnosti PricewaterhouseCoopers CI LLP. Na pozici Associate zde působí už téměř rok a půl a daří se jí současně úspěšně skládat zkoušky ACCA.

Studium na IES ukončila v roce 2013 magisterským titulem. Další magisterský titul získala ještě o rok později na univerzitě v Tilburgu v Nizozemsku. Po skončení těchto studií pracovala ve slovenské pobočce IBM na pozici Accounting Analyst. Od srpna 2015 působí na současné pozici v PwC na Jersey.

Během studia na IES Kateřina pracovala skoro rok a půl v PwC Česká republika v Business Recovery Services, později jako tajemnice v asociaci Turnaround Management Association Česká republika. Absolvovala také stáž v kanceláři hlavního ekonoma v Komerční bance.

Ve volném čase Kateřina ráda vaří, nebo objevuje nové restaurace v okolí. Také jí baví turistika a během zimních měsíců lyžování a snowboarding.
kortová

Po magistru na IES jste absolvovala ještě druhý magisterský program v Nizozemsku. Proč jste se rozhodla pro další magisterské studium v zahraničí?

Když jsem studovala na IES, tak jsem žádný Erasmus, ani jiný studijní pobyt v zahraničí, neabsolvovala. Na konci studia jsem si však uvědomila, že mi tato zkušenost chybí a začala jsem proto hledat možnosti, jak to napravit. Společně s mým přítelem jsme vymysleli několik alternativ a nakonec jsme zvolili dalšího magistra v zahraničí, jako tu nejlepší variantu. Nizozemsko bylo pro nás poměrně jednoznačnou volbou, protože nám nejvíce vyhovovaly jejich podmínky a požadavky (jednoletý magistr, jazykové požadavky, předpoklady pro studium, specializace). Navíc jsem se do Tilburgu zamilovala při své první návštěvě, během letní dovolené….

Už během studia jste pracovala v PwC na stážistické pozici. Nakolik Vám tato zkušenost pomohla při získávání práce v PwC na Channel Islands? Jak jste pozici na Channel Islands objevila?

Stáž v PwC pro mne byla velkou zkušeností, stejně jakou velkou výzvou, co se týče skloubení studia a práce. To mi pak pomohlo nejen získat mou stávající pracovní pozici, ale i připravit se na současnou situaci, kdy pracuji a k tomu se chystám na zkoušky ACCA. Myslím, že mi stáž v PwC pomohla otevřít řadu dveří a spolu s doporučeními, která jsem dostala, to rozhodně byla výhoda. Určitě to tedy byla důležitá položka v mém CV, která mi pomohla získat místo v PwC Jersey.

Když jsem studovala v Tilburgu, hledala jsem práci a chtěla jsem získat ještě další zkušenosti v zahraničí. K pozici na Jersey jsem se dostala částečně náhodou přes stránky PwC UK. Jejich program pro absolventy mne zaujal, protože šlo o pracovní kontrakt, v jehož rámci je možné si dodělat i kvalifikaci ACCA.

Máte zkušenosti z několika nadnárodních firem – PwC, IBM nebo třeba Société Générale, liší se nějak pracovní podmínky v jednotlivých firmách, nebo se spíš jedná o podobné prostředí mezinárodních korporací?

Měla jsem příležitost vyzkoušet si tři různá pracovní prostředí v nadnárodních firmách a každá z těchto zkušeností byla zcela odlišná. Pracovní podmínky v jednotlivých firmách se různí, stejně jako firemní kultura. Každá z firem mi ale rozhodně něco dala a v každém případě jsem si díky tomu ujasnila, co chci v budoucnu dělat.Velký rozdíl dělají už jen různé sektory, ve kterých firmy působí. Je obrovský rozdíl mezi firemní kulturou v bance v porovnání s poradenskou firmou, ale i mezi firmou působící v IT. Určitě je také složité srovnávat pozici v back-officu s pozicí, kde jednáte s klienty. Z tohoto pohledu lze říci, že absolvent IES má velikou škálu možností, co se týče zaměstnání.

Jak se Vám žije na malém ostrově? Máte zde nějaké české známé? Podařilo se Vám infiltrovat do místní komunity?

Život na ostrově, obzvláště takhle malém, je velmi zajímavá zkušenost. Musím říci, že si to tu velmi užívám. Zpočátku to bylo trochu zvláštní, jak je všechno blízko, i to, že můžete objet ostrov kolem dokola za krátkou dobu. Na druhou stranu to má několik výhod. Všechno je blízko, včetně toho, že do práce není nutné dojíždět a díky tomu, že to je v St Heliem, můžu chodit do práce pěšky. Navíc je velmi zajímavé a překvapující, kolik se zde během roku pořádá kulturních akcí a jak to na ostrově žije (zejména v létě).

Další výhodou je, že lidé jsou si blíž a pokaždé, když jdete po hlavní ulici, potkáte nějakého známého. Je celkem logické, že většina mých známých jsou současně mými kolegy. V naší kanceláři je velká rozmanitost národností, což mi umožňuje poznat místní, ale i mnoho zajímavých lidí z celého světa. Není podle mne ani překvapivé, že mezi mými kolegy jsou i Češi nebo Slováci, se kterými se vídám i mimo práci.

Vaším velkým koníčkem je vaření. Co nejraději vaříte a pro koho? Jaká kuchyně je Vaše oblíbená?

K vaření mám blízko díky mamce, která je výtečná kuchařka. I já se pořád snažím pilovat určitá jídla tak, aby byla dokonalá. A kvůli tomu, že k českým jídlům se člověk v zahraničí nedostane, tak se, když mi to čas dovolí, snažím vařit česká jídla. Ráda vařím pro přátele, ale rozhodně ne tak často, jak bych ráda. Prozatím byly reakce velmi pozitivní, zejména hovězí svíčková s karlovarským knedlíkem, nebo kachna s červeným zelím a bramborovým knedlíkem. Ty sklidily úspěch i u místních přátel. Pravdou je, že občas je to velká výzva, protože se tradiční recepty musí zkoušet a různě upravovat. Nabídka potravin je tu totiž úplně jiná než v České republice.

Jersey mne taky velice překvapilo, co se týče restaurací. Jejich nabídka je rozmanitá kombinuje anglickou a francouzskou kuchyni, ale najdete zde i indické restaurace, portugalské, nebo japonské. Vždy si ale ráda zajdu na tradiční Fish&Chips s hráškem a místní tatarskou omáčkou.