Ladislav Bárta

Ladislav Bárta

Ladislav Bárta pochází z Českého Krumlova a na IES absolvoval v roce 2009 bakalářské studium. Poté pokračoval ve Švýcarsku na univerzitě v St. Gallen, kterou ukončil v roce 2012 magisterským titulem. Zahraniční studium přitom absolvoval již během střední školy, kdy strávil rok na Rangitoto College na Novém Zélandě, nebo během bakalářského studia na semestrálním pobytu ve švédském Umea.
Již při studiu pracoval jako konzultant ve společnosti Ernst & Young, kde se věnoval transakčnímu poradenství. Díky tomu absolvoval zkoušky CFA a dostal se k oceňování všeho od finančních derivátů, přes portfolia zákazníků, důlní kombajny až po O2 arénu. Po magistru nastoupil do společnosti ČEZ na pozici specialisty v týmu Corporate Development, kde se podílel na určování strategického směřování celé skupiny ČEZ. V roce 2014 se v ČEZ stal vedoucím týmu inovací, který vyvíjel nové produkty a služby.

Od počátku 2017 Láďa pracuje ve společnosti Rohlík.cz, kde byl zprvu z pozice Business Development ředitele zodpovědný za rozvoj všeho nového a zvyšování interní efektivity. Od srpna je v Rohlik.cz zodpovědný za provoz obou jeho distribučních center s celkem 400 pracovníky.
Ve volném čase Láďa rád jezdí na kole do kopce nebo do dálky, na motorce po Asii, kdekoli autem bez střechy nebo pije pivo.
bárta

Magisterské studium jste absolvoval ve Švýcarsku, ale pracujete v Česku. Co Vás přimělo vrátit se domů? Často se stává, že absolventi zahraničních škol už v zahraničí zůstávají…pro bývalého studenta IES je to téměř pravidlem….

Nic mě nepřimělo vrátit se do Čech, spíš jsem neviděl důvod zůstávat v zahraničí. Do Švýcarska jsem šel, abych měl co nejlepší vzdělání a zase poznal něco nového. Před tím jsem studoval ještě na Novém Zélandu a ve Švédsku. Tyto 3 země jsou jedny z těch oficiálně „nejlepších pro život“. Mít možnost tam žít bylo skvělé, ale nikdy jsem neměl pocit, že by to bylo lepší než v Čechách.
Hodně lidí jde do zahraničí, aby tam vydělali víc peněz nebo zaplatili školu, kterou tam studovali. V St.Gallen jsem neplatil školné a jít pracovat do zahraničí jen kvůli tomu, abych víc vydělal, mi nedávalo smysl.
Asi to není cool a moderní, ale já žiju v Čechách rád a baví mě běžnou prací pomáhat, abychom to tu měli ještě lepší.

Co Vás na švýcarském studiu nejvíc překvapilo?

Asi mě nic extra nepřekvapilo. Studium to bylo o dost náročnější než na IES, musel jsem se tomu mnohem víc věnovat. Ale zároveň jsem oproti ostatním studentům neměl žádný deficit, byl jsem díky bakaláři z IES dobře připravený.

Nějakou dobu jste působil v ČEZu, poslední roky jako vedoucí inovací. Co je klíčovým tématem v této oblasti v energetice? Co konkrétně jste měl na starost?

Energetika se teď hodně mění, je velký tlak na odklon od fosilních paliv a na snižování spotřeby. V tomto kontextu jsme v inovacích řešili 2 hlavní témata: (1) jaké nové technologie by mohly ovlivnit náš komoditní core business a jak na to reagovat a (2) kam bychom mohli rozšířit své aktivity mimo klasický prodej komodit. Měli jsme opravdu široký záběr od pilotní instalace nového typu malé vodní elektrárny, až po investici do amsterodamského startupového akcelerátoru.

Láďo, pracujete ve společnosti Rohlík.cz. To není úplně typický zaměstnavatel absolventů IES. Co Vás sem přivedlo?

Tady si vás dovolím opravit, společnost se jmenuje Velká Pecka :). Víte jak to je v korporátu, sice hýbete obrovskou lodí, což je skvělé, ale jde to hrozně pomalu, což je frustrující. Když jsem vedl inovace v ČEZu, tak jsme startupy hodně sledovali. Už byl čas se na ně přestat dívat na konferencích a jít si to taky osahat vlastníma rukama. Mě extrémně baví, že Rohlík.cz už je velká firma (loni 1mld CZK tržeb, letos míříme ke 2mld CZK), ale zároveň máme stále tu startupovou pružnost a kuráž. Já měl v červenci 2 podřízené, dnes 400. Můžu kdykoli zavolat CEO/hlavnímu akcionáři, že bychom něco měli dělat jinak a jdeme hned na to. Kde jinde je toto možné?

Zúročíte zde Vaše zkušenosti, nebo i školní znalosti?

IES vás naučí počítat, logicky přemýšlet a umět zabrat. To se hodí všude. Mě studium na IES i v St.Gallen velmi bavilo, byl to fajn intelektuální challenge. Ale už na škole jsem věděl, že se nechci živit ničím, co jsem se tam učil.

Ve volném čase hodně jezdíte na kole, ale i na motorce. Dokonce poměrně velké vzdálenosti, nebo v nestandardních podmínkách. Jaký výlet byl pro Vás nejzajímavější a do čeho byste se naopak rád pustil v budoucnu?

Já vlastně moc nejezdím, ale párkrát do roka na to sednu a dám nějaký větší výlet. Na kole jsem jel s partou kamarádů např. z Čech do Benátek nebo do Chorvatska k moři. Vždy na těžko se všemi věcmi a spaní pod širákem, kde to zrovna vyjde. Poslední 2 roky jsem jel také VltavaRun na kole, tu samou trasu v tu samou dobu, jako se to běhá.
Na motorce byly zdaleka nejhezčí indické Himaláje, z toho jsem byl opravdu unešený. Další akce bude nejspíš zase v nějaké odlehlejší části Asie.