Lenka Bentall
Lenka Bentall
Lenka Bentall (Líšková) pochází z Trnavy na Slovensku a magisterské studium na IES dokončila v roce 2015. Před IES absolvovala bakalářské studium na Masarykově univerzitě v Brně, během kterého strávila semestr na IÉSEG School of Management v Paříži. Po bakalářském studiu se Lenka rozhodla pro magisterské studium na Univerzitě Karlově v Praze. Už během studia na IES nastoupila do pražské pobočky společnosti Deloitte, do daňového oddělení. Krátce po dokončení IES se Lenka přesunula do Londýna, kde žije už 4 roky. V londýnském Deloitte se zabývá problematikou zdanění fyzických osob převážně expatů a mezinárodním pohybem osob a zároveň zde složila zkoušky daňového poradce Chartered Tax Advisor (CTA). Lenka pracuje převážně s klienty z oblasti technologií, médií a telekomunikací, díky čemuž strávila nějaký čas i u klienta v Sillicon Valley, v Kalifornii. |
Lenko, na IES jste přišla po absolvování bakalářského studia v Brně. Co Vás přivedlo do Prahy? Proč jste se rozhodla pokračovat právě na IES?
Původně jsem se přihlásila na bakalářský program na IES, a dokonce jsem byla i přijata, ale nakonec jsem se rozhodla studovat finance a právo v Brně. Po mém studijním pobytu Erasmus v Paříži jsem se chtěla přestěhovat do Prahy. Prestiž IES a Univerzity Karlovy samotné hrály významnou roli v mém rozhodnutí studovat zde magistra. Na IES jsem znala pár lidí a jejich reference mne přesvědčily, že IES je pro mne správná volba.
Lidé na IES jsou z různých koutů světa a jsou přátelští, takže bylo pro mne velmi snadné se přizpůsobit novému prostředí. Možnost studovat přímo v centru Prahy byla jen třešničkou na dortu mého univerzitního studia.
To, že jsem se posunula z bakalářského studia na Masarykově univerzitě na magistra na IES, bylo výzvou, zejména pak takové předměty jako Advanced Econometrics. Něco podobného jsem předtím do takové hloubky nestudovala. Kdybych měla znovu na výběr, nevybrala bych si jinak. Studium na IES se mi tak líbilo, že jsem to doporučila i své mladší sestře, která ho také absolvovala…
Dva roky jste pracovala v pražské pobočce společnosti Deloitte, poté jste se přesunula do Londýna. Byl přesun uvnitř firmy náročný, bylo potřeba skládat nějaké speciální zkoušky, absolvovat pohovory atp.?
Začala jsem pracovat pro pražskou kancelář Deloitte během mého druhého ročníku magistra na IES. Deloitte byl opravdu vstřícný, zejména během období, kdy jsem psala diplomovou práci. Poté, co jsem ukončila své studium, jsem se rozhodla přestěhovat do Londýna. Součástí mé práce je mluvit s lidmi, kteří se stěhují po celém světě za prací. Stěhovaní do jiné země pro mě bylo vlastně přirozeným krokem.
Když jsem však chtěla do Deloittu v Londýně, musela jsem projít standardním výběrovým pohovorem na danou pozici vzhledem k tomu, že jsem se stěhovala do Londýna z osobních důvodů. Měla jsem velké štěstí, co se týče vedení v Deloitte v Praze, ale Londýn mě v mém stěhování velmi podporoval. Pochopení, že relokační proces může být zdlouhavý, mi pomohlo, ale každopádně mi to přišlo trošku komplikované. Po několika měsících mi byla nabídnuta pozice v Deloitte London v týmu Global Mobility, který se zaměřuje na klienty z oblasti technologií, médií a telekomunikací, což mi přesně sedělo. Od nástupu do Deloitte v Londýně jsem měla řadu skvělých příležitostí, zejména musím zdůraznit měsíc u klienta v Silicon Valley v Kalifornii. A ačkoliv působím v Londýně, často se vracím zpátky do Prahy, abych se viděla se svým starým týmem v Deloitte a s kamarády.
Jak v Česku, tak ve Velké Británii se věnujete daňové problematice. Potřebujete na to kromě znalosti jiného daňového systému ještě nějaké speciální dovednosti? Vy jste se nedávno stala dokonce členkou britské daňové komory, co to obnáší?
Dobrá otázka! Abych to uvedla, práce v daních může být pro mnohé trochu odrazující. Ačkoliv jsem měla nějaké znalosti o českém daňovém právu z dob mých studií, prošla jsem si úvodním školením o daních, které bylo součástí nástupu do Deloitte v Praze, a pracovala jsem na tom, abych složila zkoušky do Komory daňových poradců v České republice. Když jsem se přestěhovala do Londýna, musela jsem se naučit, jak fungují britské daňové zákony. Jsem velmi vděčná svému týmu, který se mnou byl trpělivý, zejména na začátku, když jsem se začala učit kompletně o pro mne novém daňovém systému.
Věděla jsem, že chci získat ve Velké Británii kvalifikaci certifikovaný daňový poradce Chartered Tax Advisor (CTA). Ve Velké Británii můžete podobně jako v České republice získat několik úrovní daňových zkoušek. Nejprve musíte absolvovat kvalifikaci ATT Association of Taxation Technicians, kterou jsem dokončila během prvního roku v Londýně. Pak jsem se zaměřila na další kvalifikaci CTA, která je víc podobná české zkoušce do české Komory daňových poradců, co se týče náročnosti a prestiže, a je větší výzvou, když se ji snažíte složit, zejména na první pokus. Zatímco já se zaměřuji hlavně na osobní daň z příjmu, zejména pro expaty, i tak jsem se musela učit o ostatních daních.
Deloitte mne velmi podporoval během celého studia a já si mohla vzít studijní volno, abych se mohla plně koncentrovat na zkoušky. Zkoušku CTA jsem úspěšně složila na první pokus a byla jsem přijata do Institutu daňových poradců ve Velké Británii. Je to skvělé, protože tak získáte uznání za svou tvrdou práci a jste součástí hlavní profesionální skupiny daňových poradců ve Velké Británii. Bylo pro mne obzvláště mimořádné složit takovéto zkoušky v cizí zemi v tak krátké době.
Na studijním pobytu během studia jste byla v Paříži, nyní žijete v Londýně. Jaké je Vaše oblíbené město? Mohla byste vyzdvihnout něco zajímavého v obou?
Jak Paříž, tak Londýn jsou skvělá a rozmanitá města. Zbožňuju francouzskou kulturu kaváren, a protože je to z Londýna vlakem blízko, od té doby, co žiju v Británii, navštěvuji Paříž skoro každý rok. Rozhodně je to město, kam se hrozně ráda vracím. Užívám si procházky v Lucemburských zahradách nebo palačinky v Saint Germain des-Prés.
Když jsem se přestěhovala do Londýna, žila jsem v centru, a tak jsem většinu památek měla v docházkové nebo dojezdové vzdálenosti na kole, což pro mne bylo skvělý způsob, jak objevovat centrum. Jedna z mých neoblíbenějších věcí v Londýně je běhání a s tím spojená možnost objevovat nové ulice a parky – a že jich tady je!
Obě města mají opravdu co nabídnout, a nejvíc mne fascinuje, že ulici od ulice můžete mít úplně jiný zážitek, jednu minutu jste obklopeni úžasnými historickými budovami a v další už se cítíte jako na vesnici. A navzdory tomu, že to jsou tak velká města, je tam mnoho zeleně, což je pro mne hodně důležité.
Nedávno jste se vdala (gratulujeme!). Plánujete žít i nadále ve Velké Británii, nebo Váš manžel uvažuje někdy v budoucnu o stěhování do Čech? Umíte si něco takového představit?
Děkuji! Můj manžel je Brit a vlastně se mnou v Praze jeden rok žil. V blízké budoucnosti plánujeme zůstat ve Velké Británii, protože v Londýně vlastníme dům. V současné době chci dál rozvíjet kariéru ve Velké Británii, zejména poté, co jsem zde složila profesní zkoušky. Prahu ale naprosto zbožňuju a každá možnost navštívit ji je pro mne vítaná, takže kdo ví, co se v budoucnu může stát!