Petra Valíčková

Petra Valíčková

Petra Valíčková se narodila v Třinci a magisterské studium na IES ukončila v roce 2012. V současné době zde pokračuje na doktorském studiu a zároveň pracuje pro mezinárodní poradenskou společnost: Frontier Economics v Londýně. Předtím absolvovala bakalářské studium na Masarykově univerzitě v Brně na fakultě Ekonomicko-správní. Během tohoto studia strávila rok v Montpellier ve Francii na École Supérieure de Commerce. Studium v Brně ukončila s vyznamenáním a následně se na IES věnovala oboru Evropská ekonomická integrace a hospodářská politika. Už během bakalářského studia pracovala v mezinárodní neziskové společnosti Le Mouvement Européen-France. Při studiu na IES pak učila francouzštinu a od roku 2011 také pracovala ve společnosti Ernst & Young. Na IES získala řadu ocenění, například čestné uznání Renomia za práci v oblasti rozvojové ekonomie nebo cenu Karla Engliše pro nejlepšího absolventa. Petra absolvovala studijní pobyt v Austrálii na University of Queensland v Brisbane.
Co se tyká jejího profesního života, po dvou letech práce v Ernst & Young Petra nastoupila do společnosti Frontier Economics, kde pracuje jako konzultantka a věnuje se převážně projektům týkajícím se energetiky. Další zajímavostí je i to, že od října tohoto roku bude také jednou z vyučujících nového předmětu Energy Markets & Economics na IES. Ve volném čase se Petra věnuje hlavně sportu. Zbožňuje cyklistiku, nejnověji i běh - letos poprvé uběhla půlmaratón, ale také má ráda vysokohorské túry. Když nesportuje, tak ráda vaří, objevuje nové recepty, ale i zajímavé restaurace a kavárny. Krom toho má ráda cestování a velmi důležitý je pro ni čas strávený s kamarády a rodinou.

Valickova

 

Vystudovala jste bakaláře na Masarykově univerzitě v Brně a magisterské studium jste absolvovala na IES. Proč jste se rozhodla změnit města a univerzity? Jak se tyto dvě školy lišily?

Pro své bakalářské studium jsem si vybrala Masarykovu univerzitu proto, že se zde dalo studovat mezioborově. Díky tomu jsem mohla studovat současně na fakultě Ekonomicko-správní, Právnické a fakultě Filozofické s tím, že Ekonomicko-správní fakulta byla ta hlavní. V tu dobu pro mne byla tahle kombinace ideální. Získala jsem solidní základy z ekonomie a práva a současně jsem se zdokonalila v jazycích.

V posledním roce mého bakalářského studia jsem uvažovala, co dál. Náhodou jsem přitom mluvila s několika absolventy IES a jejich pozitivní zkušenosti mne povzbudily, abych tuto příležitost zkusila. Když na to koukám zpětně, říkám si, že to bylo opravdu jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy udělala. Magisterské studium na IES je opravdu na vysoké úrovni, vyučovacím jazykem je angličtina a já se tu bezpochyby moc naučila. Jsem přesvědčená o tom, že toto studium mi výrazně rozšířilo škálu pracovních možností, včetně těch zahraničních. Stěhování z Brna do Prahy pro mne bylo také příjemnou změnou, přineslo mi to nové příležitosti a výzvy, ačkoliv Brno mám také velmi ráda.

V tomto semestru budete na IES učit nový předmět: Energetika a ekonomie. Vymyslela jste si obsah kurzu úplně od nuly, nebo jste se inspirovala nějakými podobnými kurzy na IES? Proč jste si vybrala toto téma?

Začala jsem opravdu úplně od nuly a v současné chvíli akorát připravuji materiály na daný předmět ještě před začátkem semestru. Podobné předměty se samozřejmě učí i třeba na některých velmi známých univerzitách, jako třeba MIT nebo Harvard. Určitě mi tyto univerzity posloužily jako inspirace, zejména co se pak týká témat, které probírají a doporučenou literaturou. Načasování bylo také ideální. Když jsem začala o tomto kurzu více uvažovat, hovořila jsem s ředitelem institutu, Martinem Gregorem, a ukázalo se, že o tomto kurzu již dávno přemýšleli.

Toto téma jsem si vybrala, protože Energy Economics je velmi zajímavou a praktickou oblastí ekonomie, a také se tomuto oboru věnuji ve své práci pro Frontier Economics. Základní myšlenkou kurzu je pak poskytnout studentům možnost aplikovat ekonomické teorie v praxi. Předmět kombinuje teoretickou znalost, kterou každý může získat z knih, s praktickou aplikací znalostí na opravdových trzích. Také budu například hovořit o projektech, na kterých pracuji, což, jak věřím, může studentům poskytnout lepší uplatnění na trhu práce. Tím, že už několik let v oblasti energetiky pracuji, bych ráda předala studentům znalosti, které bych asi nejlépe popsala jako „to, co bych si přála vědět, než jsem v dané oblasti začala pracovat“. Tento kurz budu vyučovat spolu s kolegou z Frontier Economics, který se danému oboru věnuje více než 20 let, takže pevně věřím, ze tento kurz bude opravdu velmi zajímavý.

Pracujete v Londýně ve společnosti Frontier Economics? Co přesně tam děláte?

Nastoupila jsem do Frontier Economics téměř před třemi lety, přičemž první rok a půl jsem pracovala napříč několika oblastmi: hospodářská soutěž, telekomunikace, energetika, strategie a veřejná politika. Pak jsem se specializovala na energetiku, která mi připadala nejzajímavější, představující takovou největší výzvu. Je to oblast, která se rychle vyvíjí a tím pádem je zde možnost se stále něčemu novému učit.

V současné době pracuji hned na několika energetických projektech, kde radím jak veřejnému, tak soukromému sektoru, a to hlavně pak co se týká organizace trhu, problematiky regulace a podpory obnovitelných zdrojů energie, stejně jako problematiky nedostatečného přístupu k elektřině nebo hodnocení finanční výkonnosti daného sektoru. Když to shrnu, je to opravdu široká škála témat. Abych vám svůj profesní život lépe přiblížila, uvedu vám jako příklad dva ze svých projektů, kterým jsem věnovala nedávno.

Například jsem radila jedné soukromé společnosti, zda investovat do rozvoje trhu s plynem v Jihoafrické republice. Kdyby se toto podařilo a Jihoafrická republika by se rozhodla, že bude dovážet zkapalněný přírodní plyn, umožnilo by to nahradit část uhelných zdrojů a snížilo by to emise CO2. Rozvoj trhu s plynem by mohl také přinést úspory v průmyslu tím, že se začnou využívat méně nákladná paliva, a zabezpečit lepší dodávky energie a tím se vyhnout častým výpadkům elektřiny. To je obzvlášť důležité, protože Jihoafrická republika se od roku 2007 potýkala s nedostatkem energie.

V jiném projektu jsme zase společně s mými kolegy z Frontier asistovali Světové bance s formulováním strategie pro energetický sektor v Mosambiku. Tato strategie stanovila priority pro politická rozhodnutí v této oblasti, zejména s ohledem na dlouhodobý problém s nedostatečným přístupem k elektřině a nedostatkem finančních prostředků pro jeho rozvoj. Hlavním cílem této strategie bylo poskytnout vládě doporučení, jak dosáhnout efektivní, technicky a finančně udržitelné dodávky elektrické energie pro lidi v Mosambiku. Toto je oblast, která je opravdu velmi uspokojující, protože zde vidíte, jaký má dostupnost elektřiny vliv na kvalitu života i ekonomický růst.

Je možné kombinovat Vaše povinnosti pedagoga v Praze a práci full time v Londýně? Jak vidíte svou budoucnost, plánujete zůstat v Londýně dlouho, nebo byste viděla svou kariéru někde úplně jinde?

Myslím, že je zcela možné kombinovat práci s učením na IES, zejména pak proto, že budu učit problematiku, které se věnuji při mé každodenní prací pro Frontier. Učení mě ostatně vždycky bavilo. Už na škole jsem například učila děti šachy a francouzštinu, takže se k tomu nyní vlastně vrátím. Co mi určitě pomůže, je to, že kurz bude probíhat formou blokové výuky. To znamená, že místo jedné přednášky každý týden, budeme mít 2-3 přednášky v jeden den. Díky tomu nebudu muset pořád cestovat mezi Prahou a Londýnem.

Když se zamyslím nad budoucností, to je otázka, kterou lze jen těžko předvídat. Svou práci pro Frontier mám velmi ráda a určitě bych pro ně ráda pracovala i nadále, dále si tak rozšířila obzory a naučila se ještě další dovednosti. Nicméně nejsem zcela přesvědčená, že v Londýně chci zůstat natrvalo, což je určitě ovlivněno i nedávným hlasováním pro Brexit. Jednou z možností by bylo například i založení Frontier pobočky v Praze, v případě, že by se Frontier rozhodla expandovat do střední Evropy.

Petro, hodně cestujete, studovala jste v Austrálii, Francii, České republice, pracujete ve Velké Británii, v minulosti jste strávila léto prací ve Španělsku, nebo dokonce na Islandu. Která země Vám sedí nejvíc (myslím třeba charakterem společnosti…)

To je pravda, mám ráda cestování a objevování nových míst, dozvídání se o kultuře. Na každém místě ráda žiju takový trochu jiný život a také mi to dává možnost hovořit anglicky, francouzsky a španělsky v běžném životě. Ze všech míst, kde jsem zatím navštívila, se mi asi nejvíce líbilo v Austrálii, a to pro její krásu a přírodu. Také mám ráda Španělsko pro přátelskou a otevřenou kulturu. Je však pravdou, že s tím, jak jsem starší, čím dál víc oceňuji Prahu, a proto si myslím, že je i nějaká šance, že se sem jednou vrátím.

Co děláte ve volném čase?

Jsem vášnivý sportovec. Když jsem byla na studijním pobytu v Austrálii, koupila jsem si horské kolo, které jsem si pak vzala zpátky do Čech. To znamenalo, že kvůli kolu jsem tam musela nechat řadu osobních věcí, jako třeba oblečení, abych se vešla do váhového limitu, což bylo velmi vtipné a dnes tuto historku ráda vyprávím. Ve Velké Británii jsem si zase koupila silniční kolo. To, že mám dvě kola ze zemí Společenství národů znamená, že jsem neustále rozpačitá, na které straně je která brzda a na které straně silnice se mám držet, protože na rozdíl od evropských kol je to samozřejmě obráceně.

Minulý rok jsem také začala běhat a dokonce mě kamarád přesvědčil, abych letos v dubnu běžela půlmaratón, což jsem si nakonec opravdu užila. Také mě velmi baví pěší túry. Letos jsem absolvovala trek kolem nejvyšší hory Evropy, Mont Blanc, což můžu všem vřele doporučit.

Ale aby to nevypadalo, že mne baví jen sport, hodně mne chytlo vaření. Ráda experimentuji s novými recepty, které si často i sama vymýšlím. Po dni v práci obvykle nemám moc chuť držet se přesně návodu z kuchařek. Také mě baví objevovat nové kavárny, zejména pak ty, kde jsou sdílené pracovní prostory jako například v Shoreditch v Londýně a v Praze. Dále mám ráda cestování a objevování nových míst. Také se ale velmi často vracím do Prahy a do Třince, abych strávila čas se svými přáteli a s rodinou.