Tomáš Hochmeister

Tomáš Hochmeister

Tomáš Hochmeister pochází z Prahy a studium na IES ukončil malým doktorátem v roce 2006. Na Fakultě sociálních věd UK stihl kromě studií na IES také absolvovat bakalářské studium na Institutu mezinárodních studií.

V současné době Tomáš působí jako ředitel na oddělení Cross Asset Solutions v investičním bankovnictví společnosti Société Générale v Londýně. První pracovní zkušenosti ale začal sbírat už při studiu a to například ve společnosti Philip Morris nebo v tzv. Bezděkově komisi pro penzijní reformu. Po ukončení magisterského studia v Praze odjel na postgraduální program managementu do Paříže, kde také začal pracovat pro společnost Société Générale Corporate and Investment Banking. Začínal nejprve v oddělení Institutional Sales Equity Derivatives, posléze přešel do Londýna na oddělení Global Markets Cross Asset Solutions, kde má na starosti finanční instituce pro oblast střední a východní Evropy. Také zahraniční zkušenosti začal sbírat velmi brzy - už střední školu vystudoval na lyceu ve francouzském Dijonu. Během studia na IES Tomáš absolvoval díky programu Erasmus studijní pobyt v Portugalsku, na Universidade Nova de Lisboa.

Tomáš tráví volný čas hlavně s rodinou, sportuje, rád běhá, jezdí na kole nebo se věnuje hudbě. V minulosti pracoval v pražském Rádiu 1, kde téměř osm let uváděl pořad French Connection a Estereo zaměřený elektronickou a jazzfusion scénu.
hofmaister

Tomáši, co Vám, kromě Vaší manželky :-), dal IES nejdůležitějšího do života?

Jak jste už naznačila, to nejdůležitější do života, co jsem si z IES odnesl, nebylo úplně akademického charakteru. Na IES jsme potkal svou manželku a díky tomu mám nyní úžasnou rodinu a spřízněnou partnerku, která mne provází životem. Co se týče mé profese, to, že jsem úspěšně složil všechny zkoušky z matematiky a ekonometrie, posílilo mé sebevědomí a byl jsem schopný čelit pozdějším výzvám v pracovním životě. Tenkrát jsem si přitom vážně nemyslel, že by simulace Monte Carlo a jiné stochastické procesy byly každodenní součástí mé práce.
Na IES jsem potkal řadu chytrých a zajímavých lidí, jak mezi studenty, tak mezi pedagogy, a někteří z nich se stali mými blízkými přáteli. Věřím, že IES je skvělé místo pro networking a hledání talentů. Jsem přesvědčený o tom, že význam spolku absolventů Alumni IES v budoucnu ještě poroste.
.
Už na střední škole jste studoval ve Francii, pak jste se tam, po IES, vrátil na postgraduální program managementu. Jak hodnotíte systém výuky ve Francii, měli bychom se nějak poučit? Je něco, co Vám na českých školách chybělo? 

Přechod na francouzskou internátní školu a na tamní systém výuky byl pro mne jako teenagera z České republiky na konci 90. let celkem šokující zkušenost. Všechno se mi zdálo mnohem striktnější a autoritativní. Největší rozdíl ve škole je podle mého názoru v důraze, jaký je kladený na přesné a strukturované argumenty a téměř posedlost metodologií, známou francouzskou „methode“. Trvalo mi nějakou dobu, než jsem se přizpůsobil, protože český systém je orientovaný spíše na znalost exaktních faktů. Francouzský středoškolský systém upřednostňuje rozvoj prezentačních dovedností a hodnotí na stejné úrovni strukturu argumentace, jako samotné argumenty. S touto interpretací sice zcela nesouhlasím, ale v reálném životě, kde máte na prezentování svého názoru nebo i výsledků měsíční práce často mezi 30ti sekundami až 5ti minutami, jsou tyto dovednosti velmi užitečné.
Co se týče vysokoškolského studia, kvalita výuky na IES je podle mého názoru velmi vysoká a srovnatelná s většinou významných univerzit v západní Evropě. Během studia na IES mi možná jen chybělo více konkrétních příkladů a ocenil bych více reálné motivace, hlavně vysvětlení toho, proč se co učíme a jak se který předmět využívá ve firmách. Věřím, že tohle se během několika posledních let změnilo s tím, jak se na IES vrací lidé s mezinárodní zkušeností, aby tady učili.

Nyní působíte jako ředitel v oddělení Cross Asset Solutions v Societé Générale? Mohl byste nám blíže představit tuto oblast investičního bankovnictví?

Cross Asset Solutions jsou součástí oddělení Global markets v Société Générale Corporate and Investment banking. Pracuji v prodejní divizi EEMEA (Východní Evropa, Blízký/Dálný Východ a Afrika) v Londýně. Mou hlavní prací je prodej investičních produktů institucionálním klientům. Když jsem v roce 2007 v Société Genérale začínal, organizace prodeje byla rozdělena podle typu klienta, třídy aktiv nebo kategorie produktů. Před několika lety jsme přehodnotili náš přístup a vznikla myšlenka vytvořit jedno místo pro všechny klientské požadavky. A tak vznikl tým „Cross Asset Solutions“. Podle našeho názoru tento přístup zjednodušil život nejen našim klientům, ale pomáhá bance monitorovat a alokovat vzácné zdroje oproti celkovým požadavkům klientů. Pro náš tým je to také velmi zajímavé, protože nám umožnuje vidět širokou škálu požadavků a témat, která musí být pokryta.

Žil jste ve Francii, krátce v Portugalsku, nyní ve Velké Británii. Která země je Vám nejbližší a proč?

V mém srdci má rozhodně výjimečné místo Francie. Je to země, kde jsem měl příležitost poprvé studovat v cizině a později v cizí zemi i poprvé pracovat. Vždycky jsem měl rád tamní kulturu a „savoir vivre“ (to jak umějí žít). Portugalsko zas bylo skvělé místo, kam jet na Erasmus a nebudu zakrývat, že moře a místní počasí byly hlavními kritérii při výběru destinace. Londýn je hodně mezinárodní a díky tomu je tu snadný život i když jste cizinec. Na světě je jen málo měst, které mají podobnou energii a cvrkot jako Londýn a to je důvod, proč přitahuje lidi z celého světa. Upřímě doufám, že Brexit a poslední vývoj situace toto neovlivní. My si stále udržujeme silné pouto s Českou republikou, kde máme naše rodiny a příbuzné a od té doby co máme děti, to platí ještě víc.

Co děláte ve volném čase? 

Snažím se většinu času trávit s mojí rodinou. Mám rád jakýkoliv sport, ale hlavně běh a cyklistiku.