Viktor Zeisel

Viktor Zeisel

Pražský rodák Viktor Zeisel ukončil studium na IES v roce 2011. Nyní pracuje v Komerční bance jako ekonom, přičemž oboru bankovnictví se začal věnovat už během studia. Svou kariéru zahájil v oddělení Vztahů s investory v ČSOB, kde pracoval již na bakalářském stupni. Rok pak strávil na německé univerzitě v Kostnici, částečně díky stipendiu z programu Erasmus, částečně díky stipendiu podporovaném městem Kostnice a samotnou univerzitou. Na magistru se Viktor rozhodl pro specializaci Ekonomické teorie v rámci programu Joint Masters IES/CERGE-EI. Začal také pracovat v Komerční bance jako analytik. Nakrátko pak také zakotvil v České národní bance jako ekonom v sekci Měnové a statistiky, aby se pak vrátil do Komerční banky na seniornější pozici ekonoma. Ve volném čase Viktor sportuje, rád jezdí na kole, věnuje se pěším túrám nebo plavání. Rád také relaxuje četbou.
zeisel

Studoval jste Joint Master – program IES a CERGE-IE. V čem je toto studium jiné než kdybyste studoval „obyčejného“ magistra na IES?

Myslím, že magistr na CERGE, ale i na IES je neobyčejný. Hlavní rozdíl ale ilustruje například fakt, že většina magisterských studentů na IES si už při studiu někde vydělává. To není na CERGE v podstatě možné. Tím nechci říct, že by studenti na IES měli málo studijních povinností. Studenti IES také tráví dlouhé hodiny řešením domácích úkolů. Dalším rozdílem je, že na CERGE se navíc kromě ekonomických předmětů povinně vyučují Academic Writing a později Combined Skills, což jsou věci, které jsou skutečně potřeba, a to nejen, když chcete pokračovat v akademické kariéře.

Co nejdůležitějšího jste si z IES odnesl do praxe?

Kontakty. Pořád je pro mne na IES nejhezčí to, že se zde potkáte s velmi chytrými a příjemnými lidmi. To je věc, kterou stále oceňuji. Pro mě jako ekonoma v investičním bankovnictví jsou například kontakty v centrální bance k nezaplacení. Navíc ať potkám kohokoliv ze svých spolužáků, vždy má zajímavou práci. Často se dozvídám věci i z oborů, kterým vůbec nerozumím. A těch je spoustu.

Pracoval jste jako ekonom v České národní bance a nyní jste v Komerční bance, je pro zaměstnance nějaký rozdíl mezi státní bankou a bankou soukromou?

Rozdíl je obrovský. Myslím, že každý by si měl alespoň na chvíli vyzkoušet práci v soukromém sektoru. V Komerčce máme úplně jiné tempo, na druhou stranu v ČNB byl kladen obrovský důraz na detail. To si v KB bohužel nemůžeme dovolit. Obojí má něco do sebe. V tuhle chvíli se mi to pracovní tempo líbí. Navíc jsem v kontaktu s interními i externími klienty, takže ta práce je velmi rozmanitá. Líbí se mi, že musím kombinovat měkké dovednosti se znalostmi z oboru.

Vaše kariéra je velmi přímočará, vždy jste si byl jistý, že chcete pracovat v bankovnictví? Co byste poradil studentům, kteří mají zájem v bance pracovat?

To je všechno náhoda. Na bakaláři jsem si myslel, že budu zachraňovat svět jako konzultant. Všechny nabídky na moje zaměstnání do bank ale přišly jako šťastné náhody, díky známým. Z toho plyne, že nejlepší je najít si v bance nějaký kontakt. Pak to zkusit třeba při studiu na nějaké juniorské pozici. Dobré je proniknout do toho, jak se dělají „kancelářské intriky“ ještě před začátkem skutečné práce, ušetří to spoustu problémů.

Relaxujete hlavně sportem, máte oblíbenou pěší turistiku. Jaký je Váš nejzajímavější zážitek, máte třeba nějaký oblíbený vrchol, kam se rád vracíte?

Turistiku mám rád pěší, na běžkách nebo na kole. Vlastně se ani nemusím vracet. Rád poznávám nové věci. Teď jsme si s přítelkyní dali za cíl přejít všechna větší česká pohoří. Minulý týden jsme se vrátili z Šumavy a Českého lesa, kde jsme s batohem nachodili 240 km. Projité máme Jizerky, Šumavu, Krkonoše, Lužické hory, Český les a České Švýcarsko, zbytek nám chybí. Všude jsme objevili nádherná místa. Nejraději mám asi Karlovský most na česko-polské hranici v Jizerkách.