Benedikt Kotmel

Benedikt Kotmel

Benedikt Kotmel pochází z Prahy a studium na IES ukončil v roce 2014 bakalářským titulem. Už brzy při škole pracoval rok jako manažer ve společnosti GfK, která se zabývá výzkumem trhu. V roce 2012 nastoupil do společnosti Deepview jako IT analytik, kde strávil více než dva roky. Od roku 2014 pak zkusil práci na pozici business analytika pro společnost Accenture, avšak po pár měsících nastoupil na Ministerstvo Financí, kde se víc jak tři roky věnoval otevřeným datům, transparenci a systémům veřejných nákupů. V roce 2017 Ben nastoupil do společnosti Operátor ICT, kde vede oddělení Datové platformy Golemio. Věnuje se tak datům, inovacím a chytrým řešením Praze na míru. Ve volném čase rád cestuje, baví ho hory zimní i letní, věnuje se hudbě, ale houbaření i vaření.

Kotmel

Bene, jak zpětně vnímáte studium na IES? Co Vám ta škola dala nejvíc?

Jednoznačně kamarády a kontakty. Znalosti, zkušenosti a nějaký rámec analytického přemýšlení také, ale neberu to jako to hlavní, taky protože jsem nebyl zrovna nejlepší student.

Zdá se mi, že kariérně jste již na škole začal mířit směrem k IT, co Vás na tento směr navedlo?

Já už při studiu pracoval v consultingu, který byl zaměřený na management & IT ve veřejné správě. Nebylo to čistě jenom IT. Bez znalostí informačních technologií dneska nemůžete řídit žádnou organizaci a pokud obecně radíte s řízením organizací, tak IT musí být vždy jedním z úhlu pohledu, stejně jako třeba finance. Myslím si, že ta kombinace technického a netechnického oboru je pro IESáky velmi vhodná a právě v tom absolventi IES poměrně vynikají. Já jsem se postupně přeorientoval víc na data a techničtější projekty, ale pořád nejsem vývojář a vlastně ani datový analytik jsem nikdy nebyl. Zabývám se hlavně propojováním IT světa a reality řízení organizací ve veřejné správě a vedu produktové a analytické týmy. A to naopak na absolventa IES docela sedí.

Nyní pracujete ve společnosti Operátor ICT, kterou vlastní hlavní město Praha. Ta se zabývá digitalizací měst – tzv. „smart city“. Jaké jsou nejnovější trendy v této oblasti? Je něco zajímavého, na čem právě pracujete a co byste chtěl vypíchnout?

Trendem poslední dekády je snaha o co nejrozumnější využívání dat pro řízení města. Investují se do toho velké prostředky, ale málo měst má jasno v tom, co to vlastně znamená a je to pořád hodně čerstvá věc. Praha v této oblasti patří mezi světovou špičku právě i díky našemu projektu Golemio. My pro Prahu zpracováváme data z desítek různých oblastí jako je MHD, automobilová a pěší doprava, finance, rozvoj, energetika, senzorika, covid, sharing economy a mnoha dalších. Naše analýzy a data využívá velká část vedení města včetně pana primátora a celé rady hlavního města Prahy.
Data a IT se obecně řeší už delší dobu, to není zas tak nové. Náš projekt je unikátní hlavně kvůli tomu, že se poprvé v historii podařilo městu vytvořit takhle silný a progresivní interní tým analytiků a vývojářů, kteří pracují přímo pro město a shromažďují data na jenom místě.

Nyní jste vedoucí oddělení „data platform“? Co si pod tím máme představit?

Datová platforma Golemio je především tým lidí složený z datových analytiků, konzultantů a vývojářů, kteří pro město zpracovávají data. Děláme pro město analýzy, simulace, business intelligence, reporting, vizualizace, čištění dat apod. Máme i výstupy pro veřejnost, například https://pragozor.cz/, https://www.covid.praha.eu/, https://ockovani.praha.eu/ anebo se všechny informace o projektu dozvíte na https://golemio.cz/.

Já mám na starosti ten projekt od samotného začátku a v současné chvíli mám pod sebou tři oddělení, celkem asi 25 lidí a hlavní věci, které mám na starosti jsou zajištění financování a smysluplnosti projektu, tedy, že děláme na co nejlepších projektech, které Praze skutečně pomáhají. Tedy jednám hlavně s politiky a vedením města.

Vzhledem k tomu, že u Vás ve firmě je spoustu lidí právě z IES, máte asi přehled o tom, jak se chovají studenti dnes a jak je znáte z dob Vašeho studia? Liší se to nějak dramaticky, jsou dravější, ambicióznější, mají lepší přehled? Co jim naopak chybí a co byste doporučil studentům, na čem pracovat?

No mám pocit, že se to hodně změnilo za posledních 5 let. Nejenom, že pracuji s několika absolventy, ale taky vypomáhám se seminářem k aktualitám, kde vždycky věnujeme jednu lekci oblasti zaměstnání a řešíme, jaké jsou vlastně možnosti uplatnění absolventů IES.

Mám pocit, že jsou mnohem více „nadupaní“, mají větší přehled a více se orientují na techničtější a konkrétnější oblasti. Je tam rozhodně větší poptávka právě po datové analýze a programování na což IES i reaguje novými kurzy, a to je podle mě velmi dobře. Za našeho studia jsme měli mnohem blíže k ekonomii a třeba politice a sociologii, ale je možné, že je to nějaký můj kognitivní bias.

Studentům bych doporučil a doporučuji nemyslet jenom na to, co IES učí ale myslet na to, co by chtěli dělat a podle toho si doplňovat studijní plán dalšími aktivitami. Každý to má jinak nastavené a když někdo chce dělat například risk management nebo finance, nemá ambice řídit lidi nebo projekty, bohatě mu bude stačit poctivě vystudovat magisterské studium a nic jiného neřešit. Pokud má někdo ambice zastávat manažerské pozice, měl by se hodně věnovat rozvoji vztahů, trávit třeba víc času se spolužáky nebo zkoušet třeba nějakou praxi už během studia. Nebo pokud někdy chce být datový analytik, tak by si měl třeba doplňovat znalosti konkrétních programovacích jazyků, třeba Python nebo SQL.

Co děláte ve volném čase, máte například nějaké letní plány?

Mám rád hudbu, hraju na piano a občas si zahraju i s nějakou kapelou. Největší relax pro mě jsou ale dovolené na horách. V zimě na lyžích a v létě na nějakých přechodech. Letos jedeme třeba s manželkou do Kyrgysztánu na 14 dní do hor, kde budeme chodit po horách a spát ve volné přírodě, a to je pro mě naprosto ideální dovolená. Potom mám rád taky houbaření a vaření.