Ecaterina Locoman

Ecaterina Locoman

Ecaterina Locoman pochází z Moldavska, narodila se v malebné vesnici Pepeni na severu země. Bakalářské studium absolvovala v Kišiněvě na Moldavské státní univerzitě, obor žurnalistika a komunikační studia.  Poté přišla do Prahy, aby na IES vystudovala magisterský obor Ekonomie a finance, který dokončila v roce 2011. Nato nastoupila na Rutgers University, State University of New Jersey, kde získala doktorát v oboru politologie.

V současnosti působí jako seniorní přednášející oboru Mezinárodních studií na Lauderově institutu Pensylvánské univerzity. Vyučuje v rámci globálního programu se zaměřením na mezinárodní vztahy a srovnávací politiku. Věnuje se také výzkumu politiky bývalých komunistických států v Evropě.

Před nástupem do Lauderova institutu přednášela v magisterském programu studií OSN a globální politiky na Rutgersově univerzitě. Ecaterina zde rovněž působila jako programová ředitelka vysokoškolského výměnného programu mezi Rutgers University a Ritsumeikan University v japonském Kjótu.

V době, kdy žila v Praze, pracovala také jako novinářka pro moldavské rádio Svobodná Evropa, kde se věnovala širokému spektru témat, včetně migrace, obchodování s lidmi, daní a zahraniční politiky.

Ve volném čase Ecaterina ráda čte knihy literatury faktu, chodí na dlouhé procházky do přírody a tráví čas se svými dvěma malými energickými dětmi.

MEF

Ecaterino, na IES jste studovala program MEF. Co pro Vás při přestupu z Vaší univerzity bylo nejtěžší a co se vám na programu líbilo nejvíc?

Výzvou pro mne byl přechod na učební osnovy s velkým podílem matematiky, ekonometrie a statistiky, protože jsem pocházela z Moldavska, kde jsem pracovala jako novinářka. Přesun ze světa žurnalistiky k zápisu do programu MEF na IES vyžadoval značnou změnu mého studijního zaměření. Přesto jsem byla velmi vděčná za podporu ze strany fakulty, zejména Jiřího Nováka, a za kamarádství s mezinárodními kolegy z Moldavska, Albánie a dalších zemí. Moje předchozí působení na výměnném pobytu ve Spojených státech, kde jsem rovněž studovala žurnalistiku, mě na studium v zahraničí do jisté míry připravilo. Seznámení s mezinárodním akademickým prostředím bylo výhodou. Český program na mě zapůsobil svou akademickou důkladností. Byl dobře strukturovaný, obsahoval jasné pokyny a jasná očekávání. Odhodlání institutu podporovat úspěch studentů bylo zjevné a velmi vstřícné, což bylo podle mého názoru pro naše studijní úspěchy klíčové.

Co byste poradila studentům přicházejícím až na magisterský cyklus na IES, je něco, co zpětně viděno by Vám hodně pomohlo, kdybyste to věděla předtím?

Doporučuji přistupovat k magisterskému studiu na IES s odhodláním. Dejte si záležet na tom, abyste navštěvovali každou hodinu a pilně se připravovali na každou zkoušku. Náročnost programu vyžaduje odhodlání, ale pokud budete přítomni, budete si dělat podrobné poznámky a učit se, úspěch je skutečně na dosah. Když se zamyslím nad svými zkušenostmi, první semestr byl obzvláště náročný, první série zkoušek ještě náročnější. Vytrvalost a soustředění však byly klíčem k tomu, abychom tyto výzvy zvládli a položili pevné základy pro další semestry. Nepodceňujte také důležitost péče o sebe a odpočinku. Praha nabízí nepřeberné množství obohacujících zážitků; využijte je. Pěstujte kolem sebe podpůrnou komunitu - je to neocenitelný přínos. Dalším studentům programu přeji hodně štěstí na jejich studijní cestě a v budoucnu!

Pocházíte z Moldavska, jak jste se aklimatizovala v České republice a posléze v USA, zažila jste nějaké kulturní šoky, nebo vše probíhalo zcela hladce?

Začlenění do života v České republice bylo příjemným zážitkem. Praha mě uchvátila svými parky, efektivní veřejnou dopravou a živou restaurační scénou. Prozkoumávat restaurace a kavárny v Praze 6, kde se nacházely naše koleje, bylo pro mne potěšením. Ve srovnání s mým prvním studijním pobytem v USA, kde jsme byli spárováni s hostitelskými rodinami a integrovali se mezi americké studenty, bylo pro mě náročnější navázat v Praze kontakty s českými studenty. Nebylo jasné, zda to bylo způsobeno kulturními rozdíly, ale měli jsme tendenci se více stýkat s ostatními zahraničními studenty. Přesto jsem si vážil krásy města - od parků až po historické památky. Přála bych si však, aby bylo více příležitostí k bližší interakci s českými studenty, která by obohatila naši kulturní výměnu. Nicméně kouzlo a památky Prahy učinily můj pobyt nezapomenutelným.

Jaké bylo doktorské studium v USA? Náročné, nebo se dalo zvládnout i s nějakým zkráceným úvazkem?

Mé doktorské studium v USA bylo intenzivní, ale náročný program MEF na IES v Praze mi dal slušné základy. Americké doktorské programy jsou speciálně strukturované, začínají dvouletým komplexním studiem, které se v podstatě rovná magisterskému studiu ve zvoleném oboru. Toto období je rozhodující pro zvládnutí základních teorií a výzkumu v oboru. Následné komplexní zkoušky jsou testem vaší akademické zdatnosti a hodnotí vaše porozumění těmto teoriím. Během těchto prvních let se náročnost studia podobá práci na plný úvazek a nezbývá mnoho prostoru pro práci na částečný úvazek. Po složení těchto zkoušek jsem však mohla svůj výzkum sladit s rolí asistentky na univerzitě, což mé doktorské cestě dodalo cenný rozměr.

Vaše kariéra je opravdu rozmanitá, z moderátorky a přispěvatelky rádia Svobodná Evropa jste se stala pedagožkou na americké univerzitě. Můžete ve zkratce popsat Váš kariérní vývoj?

Moje profesní dráha byla rozmanitá a velmi naplňující. Začala jsem bakalářským studiem žurnalistiky, které vedlo k práci v Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda v Moldavsku. Moje cesta pokračovala jako specialista pro práci s médii v rámci iniciativy financované agenturou USAID, která se zaměřovala na ekonomické a obchodní prostředí Moldavska. S rostoucím zájmem o ekonomii a komunikaci jsem pokračovala ve studiu ekonomie a financí v Praze. To byl odrazový můstek k doktorskému studiu politologie, k němuž mě vedla touha propojit ekonomické principy s politickou komunikací a získat hlubší porozumění politické dynamice, zejména v postkomunistických evropských zemích. V současné době působím jako seniorní přednášející mezinárodních studií na Lauderově institutu Pensylvánské univerzity, kde do výuky i výzkumu zapojuji své zkušenosti novináře, ekonoma a politologa. Spojení těchto oborů je pro mě přínosné, obohacuje můj akademický přínos a poskytuje studentům mnohostranný pohled na věc.

Čemu se konkrétně věnujete ve své práci, máte aktuálně rozpracovaný nějaký výzkum?

V roli školitele se v rámci kurzů mezinárodních studií zabývám základními teoriemi a koncepty, které utvářejí mezinárodní světový řád. Část mého současného výzkumu se zaměřuje na rozbor strategických mediálních narativů, přičemž v rámci projektu zkoumám, jak ruská státní média rámují Rusko, Ukrajinu a Západ, v době před nedávnými konflikty na Ukrajině i po nich. Kromě toho zkoumám různorodé zahraničněpolitické směry, kterými se postkomunistické státy vydaly po skončení studené války, a snažím se porozumět faktorům, které tyto odlišné cesty určují.

Jak trávíte svůj volný čas? Co vás baví?

Ve volném čase se ráda ponořím do literatury faktu, která mi umožňuje hlubší vhled do různých skutečností a obohacuje mé chápání světa. Zvláštní místo v mém srdci zaujímá také cestování; cením si zážitků z poznávání nových destinací a jedinečných kultur, které nabízejí. Kromě toho mám ráda klid přírody, často vyhledávám poklidné parky a přírodní zázraky, které mi umožňují chvíli se zastavit a rozjímat.