Jakub Čížek

Jakub Čížek

Jakub Čížek pochází z Pelhřimova a studium na IES ukončil v roce 2015 bakalářským titulem. Během studia na IES absolvoval výměnný studijní pobyt na evropské obchodní škole Ecole de Management ve Štrasburku, kde se zaměřil na oblast business analýzy, a sbíral pracovní zkušenosti v oblasti consultingu ve společnosti Accenture. Magisterský program absolvoval v roce 2016 na University of Cambridge, kde získal titul MPhil v odvětví managementu. Po třech letech strávených ve společnosti Arthur D. Little na pozici business analytika a konzultanta se Jakub v roce 2019 se rozhodl pro kariérní změnu a přesedlal na oblast private equity. V současnosti působí ve společnosti Oriens Investment Management jako vice president, na starosti má investice v průmyslové automatizaci a intralogistice. Ve volném čase Jakub rád hraje na hudební nástroje, zpívá či skládá houseovou hudbu. Relaxuje také při hraní deskových a únikových her.

Jakub Čížek


Jakube, pojďme nejdřív zavzpomínat na vaše studijní začátky. Co vám dalo studium bakalářského oboru na IES?

 

IES člověka výborně naučí strukturovaně přemýšlet nad problémy. Matematické důkazy, derivace poptávkových křivek ani ekonometrii jsem sice v dalším životě nikdy přímo nevyužil, všechny tyto předměty však vedly k mému osobnímu rozvoji a naučili mě logicky přemýšlet nad širokou škálou praktických problémů.

Magisterské studium jste absolvoval na University of Cambridge. Proč jste si zde vybral program MPhil in Management? Jak obohatil vaše vzdělání?

Vzdělávací systém v zahraničí se mi jevil jako velmi odlišný od českého. Důraz je kladen na soft-skills namísto odborných znalostí. Oboje je velmi důležité, proto si myslím, že kombinace IESu se zahraniční školou je ideální volbou. Jako většina studentů IES jsem byl navíc naočkován směřováním za consultingem, chtěl jsem si tedy rozšířit své obzory nad rámec ekonomie a financí i o strategický management.

Pracovní kariéru jste začal v consultingu, kam směřuje hodně našich absolventů, ale poté jste zamířil do private equity. Co vás k této kariérní změně vedlo?

Consulting má mnoho výhod, je však třeba vnímat i jeho nevýhody. Ty vyplývají zejména z poradenského namísto vlastnického postavení v rámci společností. Consultant se tak často ocitá na spodu rozhodovacího řetězce a pracuje dlouhé hodiny na projektech, které navíc pro klienta mohou mít jen marginální přínos. Zároveň není přímo zodpovědný za výsledky, postupně tak může hrozit apatie nebo dokonce střet zájmů (prodat navazující projekt, přestože nedává smysl). Jako hlavní výhodu private equity vidím, že člověk má přímou zodpovědnost za fungování celé společnosti, její ziskovost i růst. Není tak malým kolem ve velkém konglomerátu, ale hlavním budovatelem ve středně velké společnosti.


Co byste doporučil našim studentům, kteří si na oblast private equity pomýšlejí?

Zamyslete se, co od práce chcete. Sepište si plusy a mínusy daného odvětví a pokuste se zodpovědět, zda konkrétní pozice naplňuje vaše očekávání. Pokud si nejste jistí, potkejte se s někým ze sektoru na kafe a proberte to s ní(m), určitě vám rád(a) poradí. Konkrétně private equity je myslím ideální pro lidi, kteří se zajímají jak o finance, tak management a chtějí se naučit, jak kupovat ale i přímo budovat společnosti z pozice majitele. De facto se jedná o střední cestu, co se týče zodpovědnosti za výsledky a souvisejících rizik, mezi consultingem a podnikáním. Do určité míry to však kombinuje pozitiva obojího a náplň práce i související sebenaplnění tak vnímám jako zajímavější.

V současné době působíte ve společnosti Oriens Investment Management, nedávno jste se stal jejím Vice Presidentem. Co tato náročná pozice obnáší?

Jedná se o komplexní pozici zejména s ohledem na širokou škálu aktivit a vyžadovaných dovedností. Během lead procesu je nejprve třeba důslednost při detailní rešerši a porozumění megatrendům. Následně jsou třeba analytické dovednosti pro zohlednění těchto nálezů ve valuaci. V další fázi koupě firmy je třeba zejména efektivní komunikace a project management poradců. Vlastnictvím pak vše teprve začíná – je třeba velmi dobře porozumět byznysu společnosti a zaměřit svůj čas na její efektivní řízení a rozvoj.

Jakými odvětvími se v rámci Oriens nyní zabýváte?

Oriens má v druhém fondu zejména průmyslové a retailové společnosti, v nově vznikajícím třetím fondu však plánujeme rozšířit naše působení i o nové sektory. Obecně kupujeme 100% podíly ve společnostech s růstovým potenciálem založeném na megatrendu, kterého však z nějakého důvodu nedosahují. Tyto bariéry se pak snažíme naším aktivním působením odstranit. Zde vidím hlavní rozdíl od ostatních finančních investorů, kteří kupují často minoritní podíly v rostoucích společnostech, na jejíchž růstu se však sami aktivně nepodílejí. Já osobně mám v rámci Oriens na starosti naše investice v průmyslové automatizaci a intralogistice. Naše působení se v rámci Oriens každé 1-2 roky mění – já například před rokem působil v retailu a automatizaci přebral po kolegovi, který nyní v rámci Oriens studuje na MIT.

Práce v Oriens vás na rok zavedla do Budapeště. Jak se vám v tomto krásném městě žilo? A jak na vás působilo tamní politické ovzduší?

Budapešť je hodně podobná Praze a je v ní spousta krásných parků a barů, žije se v ní tedy hezky. Politické ovzduší na vás během pracovního dne přímo nepůsobí, pokud se (jako my) vyhýbáte jakémukoliv vztahu s veřejnou sférou. Je až neuvěřitelné, o kolik těžší toto je v Maďarsku oproti ČR, i proto máme v ČR většinu investic, přestože Oriens bylo založeno v Budapešti. Myslím si, že je třeba číst mezi řádky a porozumět, že to, že projevy Viktora Orbána (neplést s Krisztiánem Orbánem, managing partnerem Oriens) jsou čím dál vyhrocenější, vypovídá o jeho zoufalé situaci a snaze udržet se za každou cenu u moci. Podobně jako ostatní populističtí politici je názorově prázdný a všechny jeho kroky vedou pouze k tomuto. Přestože jsou tedy tyto kroky samy o sobě děsivé, jedná se o velmi pozitivní znamení a předzvěst blížící se změny k lepšímu.

Jak relaxujete ve volném čase?

Velmi mě baví učit se hrát na hudební nástroje. Umím trochu na saxofon, bicí, kytaru, zpívám a nově skládám house na grooveboxu. Dále rád řeším problémy i v podobě deskovek a únikových her.