Honza Říha pochází z Dobříše a studium na IES ukončil magisterským titulem v roce 2015. V současné době žije v čínském Tchien-Ťinu. Pracuje zde ve společnosti Home Credit China, kde působí již čtvrtým rokem. Aktuálně zastává pozici ředitele obchodního plánování a analýz. Předtím pracoval na různých manažerských a analytických pozicích v oblasti řízení rizik, poradenství a finančního řízení. Honza ve volném času cestuje po Asii.
Kromě IES jste úspěšně absolvoval i několik zkoušek ACCA nebo CFA, jak významné byly pro Vaši kariéru?
Znalosti nabyté studiem CFA, případně ACCA, rozhodně pomůžou v analytické práci. Vzhledem k tomu, že studium na IES mi ale v daných oblastech poskytlo relativně hluboké znalosti, tak mi tyto zkoušky příliš nepomohly. Nicméně nyní s odstupem času považuji za velmi užitečné některé předměty na IES, které jsem dříve bohužel dostatečně nedocenil. Zejména znalosti vyučované v rámci corporate governance jsou velmi užitečné – pro manažerskou práci je důležité pochopit, jaká je motivace ostatních týmů, obchodních partnerů, nebo státních úřadů.
V současné době máte na starosti obchodní plánování a analýzy. Jaké dovednosti jsou klíčové pro Vaši práci, co byste doporučit lidem, kteří se chtějí ubírat tímto kariérním směrem?
V obchodním plánování je potřeba rozumět, jak funguje P&L a potažmo celá firma, ekonomika daného trhu a konkurence, a následně umět najít tu správnou pozici na trhu. Pro analýzy je třeba mít dobré znalosti v oblasti statistiky a ekonometrie a mít solidní technické znalosti – pracujeme s databázemi s desítkami miliónů klientů, kde o každém z nich máme obrovské množství informací. Vytěžit z takto obrovské masy dat rozumné informace je náročné na techniku a na kvalitu analytiků. Pro práci v Asii bych navíc doporučil zajet se podívat, jak lokální lidé přemýšlejí a fungují. Tradiční západní mentalita a způsob řízení v Asii nefungují a hodně firem zde kvůli tomu selhává.
Honzo, již téměř čtyři roky žijete v Číně. Jak se liší firemní kultura v Česku a v Číně v téže firmě? Zaznamenáváte nějaký velmi citelný rozdíl?
V rámci HomeCreditu je firemní kultura ve všech pobočkách velmi podobná. Je to ale tím, že naše firemní kultura je velmi specifická – firma je velmi rychlá, flexibilní a silně zaměřená na výsledek. Také se nebojí nových projektů a riskovat, pokud jde o dobře propočítané riziko. Standardní západní firma ve financích vypadá bohužel přesně opačně. Největší rozdíly mezi Asii a Evropu jsou obecně v rychlosti práce, inovacích a pragmatickém přístupu. V Evropě, zejména ve financích, jsou na všechno komplikované procesy, schvalování nových projektů trvá měsíce a většinou nepřináší nic zásadně nového. V Asii se zásadní rozhodnutí udělá klidně přes víkend a hodně nových nápadů se dá zrealizovat během několika týdnů. Na druhou stranu mnoho těch nových věcí nedává ekonomicky smysl a také někdy vzniká nepořádek, zejména když se změny dělají velmi rychle. Nicméně to ale má svoje nepopiratelné výhody. V této oblasti se má zapadní svět od Asie hodně co učit.
Jak se vyrovnáváte s čínskou mentalitou, co pro Vás bylo nejtěžší? Ve volném čase se přátelíte spíše s cizinci, nebo se Vám i podařilo infiltrovat i mezi čínské kolegy?
Nejnáročnější bylo pro mne naučit se pít horkou vodu – studená voda s ledem se v Číně nepije. Vždy, i v největších vedrech, vám nalijí horkou vodu. Čínská mentalita je obecně pragmatická a předvídatelná, zejména pokud rozumíte dane kultuře. Zásadní roli zde hraje rodina – je naprosto nemyslitelné, abyste se například během čínského nového roku (ekvivalent evropských Vánoc) nevrátili domů a nestrávili týden se všemi příbuznými. Také je velmi neslušné někoho napřímo odmítnout, tím pak protistrana „ztratí tvář“. Místo odmítnutí se říká, že se o dané věci pobavíme jindy anebo že nad daným návrhem budeme přemýšlet.
Ve volném čase zde neřešíme národnosti – ostatní kolegové jsou Číňané, Rusové, Turci, Češi, Slováci, Ukrajinci, Němci, Indové, Maďaři nebo Poláci. Číňané jsou obecně velmi přátelští a otevření, nicméně je třeba překonat jazykovou bariéru. Nyní má ale mnoho Číňanů vzdělání z nejlepších evropských a amerických univerzit, takže angličtina jim rozhodně problém nedělá.
Jak odpočíváte? Máte nějaký koníček, který děláte jen díky tomu, že nyní pracujete v Asii?
Rádi cestujeme se snoubenkou po Asii - to by se z Prahy dělalo špatně.
Nejpřekvapivější zážitek(y) z Číny?
Neustále mne udivuje rychlost změn a technologického vývoje – v Číně nemusím chodit do obchodu (objednám si přes mobilní aplikaci a nákup mi doručí přímo domů během 30 minut), již několik let téměř nepoužívám peníze (platíme mobilem), jezdíme rychlovlaky 350km/h a na TaoBao (obdoba Amazonu) se dá koupit absolutně všechno (i plzeňské pivo).
|