Robert Kaplan

Robert Kaplan

Robert Kaplan pochází z Prahy a studium na IES ukončil v roce 2017. Během studia začal sbírat pracovní zkušenosti na různých pozicích ve společnostech Wood & Company a PwC.

Následovala pozice EMEIA Restructuring Manager v konzultantské společnosti EY, kde strávil více než tři roky. V roce 2022 nastoupil do společnosti Škoda Group, kde se postupně vypracoval z manažera až na ředitele korporátních financí. Zde působil až do počátku letošního roku. Poté přestoupil do společnosti Natland, na pozici investičního manažera. Při své práci i studiu rovněž působil 6 let v aktivních zálohách armády České republiky. 

Ve volném čase se věnuje rodině, triatlonu a nově objevuje sběratelství umění.

robert

Roberte, studium na IES jste ukončil už před několika lety. Vzpomínáte ještě, co Vás na IES nejvíc bavilo a proč?

Na roky na IES se nedá jen tak zapomenout, velice živě si vybavuji hodiny matematiky, kdy mým hlavním cílem bylo si hlavně zapsat všechno, co pan docent Johanis říká, aniž bych tušil, co zapisuji. Hlavně, že jsem si to pak následně mohl dostudovat a pochopit.

Nejvíc mě bavilo trávit volný čas se spolužáky a komornost IESu považuju za velkou devizu. Díky společným akcím se v ročníku mezi sebou všichni známe, s některými třeba jen od vidění, ale víme o sobě. Ty vztahy pak drží i v pracovním životě a spolupráce s absolventy IES je vždycky perfektní. Má to „něco navíc“.

Svou kariéru jste začínal na různých pozicích v „konzultačkách“ PwC a EY.  Jak zpětně hodnotíte tuto zkušenost? Byl to dobrý odrazový můstek? Co Vás tyto zkušenosti naučily?

Big4 nemusí být pro každého dobrou volbou. Pro mě osobně to byla zkušenost výborná, ale vždycky je to o lidech. Já jsem měl štěstí na lidi, s nimiž jsem měl možnost pracovat.

V PwC jsem pracoval u partnera Petra Smutného v týmu Business Restructuring Services, který se specializuje na distressová aktiva.  Nejčastěji jde o předlužené společnosti, které nemají dostatek hotovosti na splátky závazků a mnohdy jsou z pohledu insolvenčního práva v úpadkovém stavu.  Naučil jsem se finanční analýzu, business plánování, důraz na cash flow, provozní restrukturalizaci, ale také základy insolvenčního a obchodního práva.

Pak jste přešel do jiné firmy z Big4?

Ano, byl jsem osloven EY, abych se přidal do nově vybudovaného restrukturalizačního týmu pro region CEE. Přestože jsem v PwC byl spokojený, příležitost pracovat na velkých projektech po celém regionu s bývalými investičními bankéři z Londýna jsem si nechtěl nechat ujít.

V EY jsem se dostal k řádově větším projektům, namísto stovek milionů korun jsme řešili stovky milionů eur, pracovali jsme s komplexnějšími kapitálovými strukturami napříč celou Evropou a v londýnském tempu. Opět jsem měl štěstí na lidi a zkušenost s dvěma partnery, kteří tým vedli – byl to Raj Apte a Ben Trask – byla pro mou kariéru zásadní.

Raj je špičkovým obchodníkem a Ben je učebnicovým leaderem. Měl jsem velká očekávání, až tohle uvidím v praxi, při jednání.

Těšil jsem se, až budu s nimi v zasedačce s potenciálním klientem, kdy Raj strukturuje svou řeč tak, že vybízí k otázkám, které mu nahrávají zpět na smeč a na konci jednání odchází nedočkavý klient, kdy že už začneme spolupráci, protože jsme jediní na světě, kdo mu může poskytnout služby, které chtěl, ale i ty, které původně nechtěl, ale zjistil, že potřebuje.

Benovi zase velmi záleželo na mém rozvoji, dostával jsem od něj vždy ideální míru odpovědnosti, občas mě úmyslně na jednání hodil do vody, abych se vykoupal, začal plavat a příště ještě zdokonalil. I po mém odchodu z EY zůstává mým mentorem.

Big4 pro mě byl perfektní odrazový můstek, ale primárně díky těmto lidem, s kterými jsem měl příležitost pracovat.

Když odhlédneme od práce, několik let jste působil i v aktivních zálohách Armády ČR, jak konkrétně tato praxe vypadá a co to obnáší?

Aktivní zálohy jsem považoval za zajímavý způsob, jak vystoupit ze své sociální bubliny, něco se naučit, trávit aktivně volný čas, a ještě za to dostat zaplaceno. Ve zkratce to funguje tak, že jezdíte na 3 až 6 týdnů cvičení za rok a od zaměstnavatele na to máte neplacené volno. On za to dostane finanční kompenzaci, ale pohybuje se to, myslím, někde na hranici 2/3 průměrné mzdy v ČR. Takže jakmile vaše mzda je nad průměrnou mzdou a nejste perfektně zastupitelní, není to pro zaměstnavatele úplně příjemné. I já jsem proto přibližně půl na půl jezdil v rámci dovolené.

A co to obnáší? Většina útvarů Armády ČR má jednotku aktivních záloh a každý útvar funguje podle své specializace (výsadkáři, průzkum, tankisti, kybernetický boj, vojenská policie, pěší roty, speciální síly). Já jsem chtěl k útvaru, kde se toho co nejvíc naučím a zároveň to bude fyzicky náročné. Nastoupil jsem do Chrudimi k 43. výsadkovému pluku, kde jsou dnes čtyři profesionální komanda (původně roty) a 5. komando aktivních záloh. Abyste se stali členem, je nutné projít víkendovým výběrovým řízením, kde se hodně běhá, cvičí a moc nespí. Výběrové řízení je stejné jako pro profesionální vojáky, pouze v některých disciplínách jsou mírnější limity.

Na samotných cvičeních pod vedením profesionálních instruktorů nebo kolegů z profesionálních komand se učíte ovládat zbraně, pohybovat a přežít v přírodě nebo v zastavěné oblasti, chystat léčky a přepady, orientovat se v terénu, skákat padákem, pracovat s výbušninami. Zkratka kopírujete to, co se učí profesionální voják u vašeho útvaru. Za šest let od 2017 se práce se záložáky hodně posunula a dnes jsou téměř plně integrovaní do profesionální složky a začínají sbírat zkušenosti na zahraničních cvičeních a vybraní zájemci i na misích.

Byla to úžasná zkušenost, kterou doporučuji každému, kdo to zvažuje. Skončil jsem loni potom, co se mi narodil syn, abych svůj volný čas mohl trávit s ním.

Pár let jste pracoval ve společnosti Škoda Group, kde jste se za poměrně krátkou dobu vypracoval na ředitele korporátních financí. To musela být velká zodpovědnost a náročná práce. Jak se Vám dařilo kombinovat volný čas, osobní život a práci?

(Případně můžete rozvést, jak se pracovalo ve Škodě Group, co konkrétně jste měl na starost…)

Plzeňská Škoda Group, resp. Škoda Transportation, ještě donedávna procházela složitým obdobím. Za posledních zhruba 5 let pod vedením PPF více než zdvojnásobila tržby, k 1 miliardě euro, zároveň se její ziskovost potýkala s narušením dodavatelských řetězců, inflací, volatilitou cen energií, růstem mezd, válkou na Ukrajině a uzavřením ruského trhu, nebo vysokými náklady na financování. Do toho jsem byl najat PPF, abych pomohl tehdejšímu CFO s transformací Škodovky.

Hned s mým nástupem se objevila zajímavá investiční příležitost, kterou jsem vzal za svou a postupně jsem si převzal řízení celé transakce. Vybudoval jsem si důvěru managementu a M&A agenda se stala mou primární odpovědností. Během mého působení jsme dokončili dvě zahraniční transakce a jedna nedopadla až těsně před podpisem.

Bohužel po roce odešli dva klíčoví lidé, s kterými jsem spolupracoval a ocitli jsme se personálně v trochu hluchém období. Škodovka pak v následujících měsících hledala svůj směr a během dalšího půlroku bez výrazného posunu jsem se rozhodl, že bude nejlepší hledat vhodnější působiště, které mi přinese příležitost pro realizaci a také další růst.

Škodovka má štěstí, že má za sebou silného partnera v podobě PPF, a dle posledních zpráv se situace opět vyvíjí dobrým směrem, tak držím Škodovce palce.

V současnosti zažíváte novou výzvu, jste na nové pracovní pozici   v investiční skupině Natland. Jakým výzvám čelíte a na co se tady těšíte? Čemu přesně se věnujete?

V lednu 2024 jsem se stal investičním manažerem ve skupině Natland. A můj první, současný pocit, je nadšení. Myslím, že jsem přišel v ideální okamžik do ideální společnosti.

Natland je finanční investor s dlouholetou zkušeností s krizovým řízením a komplexním řešením situací podniků v potížích, záchranou firem v distressu. Mohu zde zužitkovat své zkušenosti z Big4 i ze Škodovky, a zároveň se stále učím nové věci. Natland za posledních pár let poměrně vyrostl, nyní posiluje investiční tým a je skvělé, že se toho můžu účastnit a tým si tak vybrat i podle sebe.

Mou odpovědností je řízení projektů, které prochází nějakou komplikovanou situací, mají problémy nejrůznějších příčin. Náplň práce zahrnuje činnosti od strukturování transakcí, krizového řízení, finančního modelování, řízení cash flow, přes vyjednávání s dodavateli, odběrateli, bankami, určování strategického směru portfoliových společností až po personální agendu nebo třeba nastavování procesů skladového hospodářství a řízení kvality. Práce je velmi různorodá a vyžaduje, aby byl člověk schopen se jeden den ponořit do nejmenšího detailu, vyřešil problém a zajistil implementaci řešení, ale druhý den opět uměl udělat velká strategická rozhodnutí. To vše v poměrně vysokém tempu, v němž se v Natlandu pracuje, ale obecně v situacích, kdy prostě řešení problému a záchrana nějaké firmy musí být co nejrychlejší, aby se ochránila její hodnota. Právě ta dynamičnost, rychlost a schopnost se flexibilně přizpůsobit situaci jsou konkurenční výhodou Natlandu a tím, co mě na práci baví.

Vzhledem k současné ekonomické a geopolitické nejistotě kombinovanou s potenciálem Natlandu si aktuálně nedovedu představit mnoho zajímavějších pracovních pozic.

Jaké máte koníčky?

Teď trávím drtivou většinu volného času se svou ženou a naším téměř dvouletým synem. Rána trávím sportem, loni jsem k běhu a cyklistice přidal plavání a začal jsem s triatlonem. Absolvoval jsem v Doksech ½ ironmana a pokud mi čas dovolí, chtěl bych natrénovat a přiblížit se 5hodinovému limitu. Rád čtu (všem studentům IES doporučuji životopis Alana Greenspana, který je zároveň historií měnové politiky, “The Man Who Knew“ od Sebastiana Mallaby), učím se cizí jazyky, hraju šachy. Nově se snažím porozumět umění a trhu s uměním.