Česká společnost ekonomická rozdala ocenění, dvě z nich našim absolventkám
Česká společnost ekonomická rozdala ocenění, dvě z nich našim absolventkám
Česká společnost ekonomická ve dnech 29. a 30. listopadu uspořádala 13. bienální konferenci. Hlavním řečníkem byl prof. Konstantin Sokolov z University of Memphis. Konferenci předcházela úvodní přednáška v Kongresovém centru České národní banky (ČNB), na kterém vystoupila prof. Evi Pappa z Universidad Carlos II de Madrid a Centre for Economic Policy Research (CEPR). Součástí programu bylo také tradiční udělování několika ocenění.
- Cenu Karla Engliše zabývající se hospodářskou politikou obdržela absolventka magisterského a studentka doktorského studia na IES FSV UK Tereza Veselá za práci „Disagreement about Expected Inflation and the Transmission of Monetary Policy in the Czech Republic“.
“Tereza ve své práci testuje, jakou roli hraje neshoda v inflačních očekáváních pro fungování české měnové politiky. Ukázala, že zvyšování úrokových sazeb celkem přesvědčivě snižuje inflaci v době, kdy ta neshoda na budoucí inflaci je malá. Naopak v době, když je neshoda na inflaci vyšší, musí být úroková reakce centrální banky silnější, aby dosáhla očekávaného efektu a snížila inflaci.
Aby k tomuto závěru mohla Tereza dojít, musela ze všeho nejdříve rekonstruovat časovou řadu inflačních očekávání a jejich nesouladu. Už jen to byl docela výkon, musela je odhadnout z průzkumů, kde lidé odpovídají jen jestli si myslí, jestli inflace poroste nebo ne, a jestli to bude rychleji než dosud, nebo pomaleji, nebo stejně.
Druhou velkou inovací byla její cesta, jak odlišit změny úrokové sazby, kterými centrální banka jen sleduje vývoj inflace, od těch, kterými chce dynamiku inflace nějak razantně změnit. Tereza tyhle efekty odlišila za pomocí dat z finančních trhů, pomocí metody vymyšlené asi před deseti lety, ale kterou na česká data dosud nikdo neaplikoval, ani ČNB, takže naše znalost o fungování měnové politiky byla doteď spíš nekompletní…” vysvětluje přínos Tereziny oceněné práce její vedoucí, Jaromír Baxa.
- Cenu Kateřiny Šmídkové, která oceňuje české a v ČR dlouhodobě působící zahraniční ekonomky s mimořádně kvalitní publikační činností, obdržela absolventka IES Jana Cahlíková, která působí jako odborná asistentka na Erasmus Univerzitě v Rotterdamu, a jako výzkumná spolupracovnice na CERGE-EI, společném pracovišti CERGE na Univerzitě Karlově a Národohospodářského ústavu AV ČR. Jana Cahlíková patří mezi nejlépe publikující české ekonomky působící v zahraničí. Její práce byly opublikovány v prestižních časopisech. Ve svém výzkumu v oblasti behaviorální a experimentální ekonomie, dále v oblasti aplikované mikroekonomie, politické ekonomie a rozvojové ekonomie. Její hlavní výzkumné příspěvky se zaměřují na temnou stránku lidského sociálního chování, jako jsou např. předsudky a antisociální chování. Podrobnosti najdete v samostatné aktualitě zde.
Oběma oceněným srdečně blahopřejeme!
Kompletní tiskové zprávy z konference ČSE a informace o probíraných tématech a dalších cenách naleznete zde.