Nová studie IDEA autorů Petra Janského a Daniela Koláře ukazuje, že příjmy státu rostou o dost pomaleji než výdaje

DK

Nová studie IDEA autorů Petra Janského a Daniela Koláře ukazuje, že příjmy státu rostou o dost pomaleji než výdaje

Naši kolegové Daniel Kolář a Petr Janský vydali na počátku března novou studii v rámci think tanku IDEA při CERGE-EI, Analýza příjmů státního rozpočtu 2024 ve světle předkrizového roku 2019.

Zatímco jejich listopadová studie se zaměřila především na srovnání výdajů státní pokladny před mimořádnými událostmi a po nich, tato přináší data zaměřená především na příjmovou stránku:

O kolik vzrostou jednotlivé příjmy státního rozpočtu ve vztahu ke zvýšení cenové hladiny a zvýšení nominálního ekonomického výkonu země?
Do jaké míry příjmy státního rozpočtu zaostávají za růstem jeho výdajů?

Autoři studie dochází k závěru, že reálná hodnota většiny příjmových položek státního rozpočtu poklesla, zatímco klíčové výdajové položky reálně narostly. To přispělo k výraznému prohloubení deficitu státního rozpočtu navzdory tomu, že výsledek roku 2024 již bude ovlivněn konsolidačním balíčkem a dalšími úspornými kroky vlády. Nárůst příjmů státního rozpočtu bude schopen pokrýt jen 66 % nárůstu výdajů. 
 

  • Studií se můžete nechat podrobně provést jedním z jejích autorů, Danielem Kolářem, který byl hostem Davida Klimeše ve videu IDEA Talks
  • O příčinách nastalé situace i možných způsobech "léčby" státního rozpočtu psala na základě této studie mj. média Seznam zprávy a iRozhlas.cz.
  • Shrnutí nejzásadnějších bodů studie najdete zde. 
  • Pokud dáváte přednost poslechu před čtením či videem, na webu CERGE-EI si můžete poslechnout i audio shnrutí