Prof. Tomáš Havránek byl hostem Otázek Václava Moravce

OVM

Prof. Tomáš Havránek byl hostem Otázek Václava Moravce

Náš kolega a výzkumník v centru inovací metavýzkumu Stanfordovy univerzity, profesor Tomáš Havránek, byl v neděli 1. září hostem pořadu Otázky Václava Moravce. Diskusi o příjmech a výdajích státního rozpočtu, plánovaném zvýšení minimální mzdy, odměnách a reálných mzdách státních zaměstnanců i o vhodném nastavení sociálních dávek vedli s vicepremiérem Marianem Jurečkou a předsedou ČMKOS Josefem Středulou. 
Mezi hosty panovala shoda na potřebě zefektivnění státní správy a lepšího využití veřejných financí. Nekontrolované zvyšování platů ve veřejném sektoru by s sebou neslo dlouhodobé ekonomické důsledky, jako je zvýšený dluh a riziko inflace. Zároveň, jak upozorňuje prof. Havránek a odvolává se přitom na nedávnou studii IDEA, máme data, která dokazují, že za poslední roky masivně klesly reálné mzdy a ve státní správě se tento efekt projevil ještě rychleji. Jak tedy zajistit, aby státní zaměstnanci byli za svou práci adekvátně zaplaceni aniž by museli žádat o sociální dávky a aby daňový poplatník dostal od státu kvalitní služby? Tedy řečeno s prof. Havránkem, "Kde vzít např. na to, aby měl kdo vařit ve školních jídelnách a děti to jedly?" 
Prof. Tomáš Havránek navrhuje začít se zefektivňováním "tam, kde to nejméně bolí," v této souvislosti zmiňuje systém "carry-over", který funguje v zahraničí a připomíná např. možnost více využívat rezervy ČNB. Státní zaměstnance je třeba odměňovat za dobrý výkon - prof. Havránek opakovaně zmiňuje systém dotazníků spokojenosti s kvalitou práce a podporuje myšlenku, aby lepší platy byly vázány na skutečné výsledky a zásluhy. Dále v diskuzi chválí plánované zjednodušení systému státních příspěvků a dávek (tzv. superdávka a menší administrativní zátěž), ale i varuje před současnými příliš štědrými limity např. u příspěvku na bydlení, který mohou využívat i ti, kdo jej doopravdy nepotřebují. 

Záznam celé diskuse si můžete přehrát zde (1. část zejm. o odměňování státních zaměstnanců) a zde (2. část o sociálních dávkách). 

TH