Ve výzvě OP JAK uspěly projekty se spoluúčastí IES. Budou zkoumat příčiny ekonomických nerovností i efektivitu péče o starší pacienty.
Ve výzvě OP JAK uspěly projekty se spoluúčastí IES. Budou zkoumat příčiny ekonomických nerovností i efektivitu péče o starší pacienty.
Cílem výzev Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) je podpora rozvoje otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech, rovných příležitostech a rozvíjející potenciál každého jednotlivce, která povede k růstu konkurenceschopnosti České republiky a zlepšení životních podmínek jejích obyvatel.
Z dílčí výzvy OP JAK s podtitulem "Člověk a lidstvo v globálních výzvách současnosti", která byla zaměřena na podporu potenciálu společenských a humanitních věd, doporučila na konci listopadu hodnotící komise programu k financování 13 projektů z celkem 38 přihlášených. Každý z úspěšných projektů by měl obdržet podporu ve výši téměř 150 milionů korun a být realizován do konce roku 2028.
Těší nás, že na dvou z těchto projektů se bude podílet i tým z IES FSV UK:
První z podpořených projektů byl podán pod záštitou Univerzity Karlovy (hlavním řešitelem je Právnická fakulta UK, podílet se na něm budou i odborníci z Masarykovy univerzity a VŠE) a nese název „Centrum pro otázky nerovnosti a otevřené společnosti (CONOS)“. Protože se ekonomická (příjmová a majetková) nerovnost mezi lidmi v mnoha rozvinutých zemích během posledních tří desetiletí výrazně zvýšila, chce se výzkumný tým z IES v rámci projektu zaměřit na to, do jaké míry se na utváření zmíněných ekonomických nerovností podílejí finanční sektor, nové finanční nástroje a hospodářské krize. Zároveň bude zjišťovat, jestli ekonomické nerovnosti omezují investování do nových zelených technologií. Podrobněji se podívá také na to, jak rozdíly ve finanční gramotnosti i znalostech o životním prostředí ovlivňují rozhodování jednotlivců. K zodpovězení těchto otázek použijí moderní statistické metody a nová data.
Druhý podpořený projekt pod názvem “Stárnutí populace a související výzvy pro zdravotní a sociální systémy” zaštiťuje Masarykova univerzita, spolupracovat na něm však budou i výzkumníci z ČVUT, UZIS, Národohospodářského ústavu AV ČR, Mendelovy Univerzity v Brně, VŠE a IES FSV UK.
Tým z IES zkoumat péči o geriatrické pacienty v České republice v souvislosti se stárnutím populace. Cílem je zjistit, co všechno má vliv na to, aby péče o starší pacienty byla efektivní. Pro tuto analýzu budou použita anonymizovaná data od pacientů z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Výzkum se zaměří především na vše, co ovlivňuje délku hospitalizace – ta je totiž klíčová jak pro ekonomické náklady, tak pro zdravotní výsledky pacientů. Kromě toho budou naši kolegové porovnávat složitější specializovanou geriatrickou péči s běžnou péčí, kterou poskytují například praktičtí lékaři. Výzkumná metoda bude postavena na statistické analýze dostupných administrativních dat.
Přejeme oběma týmům mnoho zdaru ve výzkumu a těšíme se na výsledky!