Institut

Kdo jsme?

Institut ekonomických studií FSV UK zajišťuje bakalářskémagisterské a doktorské vzdělání v oboru ekonomie a financí, srovnatelné se studiem na předních univerzitách v Evropě. Experty i objektivními ukazateli (Hospodářské noviny: 2016, 2015, 2014, 20132012) je pravidelně hodnocen jako jednoznačně nejlepší místo pro ekonomické vzdělávání v ČR.

Strategie

V českém prostředí nabízíme ojedinělou politiku:

• Kvantitativní dovednosti. Již bakalářský stupeň nabízí rozsáhlou a rigorózní výuku matematiky, statistiky a ekonometrie, z velké části pedagogy z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Právě tyto dovednosti vytvářejí konkurenční výhodu při výběru navazujících programů a při získávání prvních pracovních zkušeností.
  • Mezinárodní charakter. V angličtině se přednáší 70% kurzů na bakalářské úrovni a 88% kurzů na magisterské úrovni. Za posledních 10 let nás navštívilo více než 1500 studentů z 83 zemí.
  • Mobilita. V současnosti nabízíme vycestování na více než 50 partnerských evropských univerzit v síti Erasmus+, plus četné příležitosti stipendijních výjezdů do neevropských zemí, včetně prestižních škol v Austrálii a Číně.
  • Komorní atmosféra. Institut ročně absolvuje 90 bakalářů, 80 magistrů a 5 doktorandů. Osobní a intenzivní přístup převažuje zejména při vedení absolventských prací, z nichž 91% je napsáno v angličtině.
  • Významní přednášející. Mezi spolupracovníky lze najít významné ekonomy z České národní banky (Oldřich Dědek, Tomáš Holub), ze soukromého sektoru (Vladimír Dlouhý, Zdeněk Tůma) a špičkové experty ze spolupracujících výzkumně orientovaných institucí, včetně MFF UK a ÚTIA AV ČR. Zároveň zde pravidelně přednášejí hostující profesoři (např. Jakub Kastl, Princeton University).
  • Výzkum. Mezi našimi vyučujícími působí 5 ekonomů, kteří figurují mezi deseti nejlepšími českými ekonomy podle RePEc Country Ranking. Kvalitu výzkumu potvrzuje i umístění Univerzity Karlovy v mezinárodních žebříčcích (Global Ranking of Academic Subjects, obory Ekonomie a Finance, dále obor Ekonomie a obchod podle U.S. News Best Global Universities). Za skvělým umístěním stojí především výzkumná činnost obou ekonomických pracovišť Univerzity Karlovy, CERGE UK a IES FSV UK.
  • Rozvíjení talentu. Od prvních momentů se snažíme podporovat talent a rozvíjet jej v rámci náročných kurzů. Studenti dokazují své přednosti nejen uplatněním na trhu práce, ale i úspěchem v mezinárodních srovnáních, na studentských soutěžích (BCG Strategy Cup, CFA Institute Research Challenge, Global Management Challenge, Rotman European Trading Competition) a pravidelným ziskem odborných cen (Olga Radzyner Award, Mladý ekonom, Cena Karla Engliše, Cena Josefa Hlávky, Energy Economics Contest).
  • Absolventské práce. 91% bakalářských a diplomových prací je psáno a obhájeno v angličtině.

• Rozhovor s absolventkou IES - Ecaterinou Locoman

V naší rubrice rozhovory s absolventy jsme vyzpovídali absolventku magisterského programu MEF Ecaterinu Locoman. Probrali jsme její kariéru po IES, na co se zaměřit při studiu u nás, i to, jak se jí žije v různých zemích, nyní konkrétně v USA.

• Research seminar: Kerstin Grosch (WU Vienna University of Economics and Business)

We would like to invite you to a research seminar by Kerstin Grosch (WU Vienna University of Economics and Business) on "Closing the Gender STEM Gap: A Randomized-Controlled Trial in Elementary Schools". The seminar will take place on Wednesday, March 13, in Room 105 at 10:00.

• Výsledky voleb studentských ombudsosob 2024

Volby studentských ombudsosob proběhly od 4. 3. 2024 9:00 do 5. 3. 2024 15:00. Za IES byl 49,8 % hlasů do funkce ombudsmana zvolen Vojtěch Tomšů. Gratulujeme a děkujeme Vojtěchovi i všem kandidujícím za ochotu tuto důležitou roli zastávat. Zároveň si vážíme vysoké volební účasti, která byla na IES 35,74 %. Detailní výsledky najdete v aktualitě níže.

• Congratulations to our UNCE Doctoral Fellows

We would like to congratulate to our Ph.D. students Diana Kmeťková, Klára Kantová, Attila Sarkany and Marek Šedivý for receiving research fellowships from the Center for Advanced Economic Studies II (24/SSH/020, a project of excellent research at Charles University, jointly organized by IES and CERGE).

• Jana Votápková představuje projekt FLASH, usilující o efektivní a udržitelné zdravotnictví v Evropě

Zdravotnictví v Evropě čelí řadě výzev – evropská populace stárne a organizace zdravotní péče mnohdy není flexibilní a schopná se přizpůsobit náročným situacím, jako je například propuknutí pandemií. Čtyřletý multidisciplinární projekt FLASH si klade za cíl provést důkladnou analýzu mechanismů financování zdravotní péče v Evropě a přinést změny, které přispějí k vytvoření odolného a flexibilního systému evropského zdravotnictví.

• prg.ai Minor opět otevírá brány všem nadšencům do AI

Iniciativa prg.ai spouští další ročník prg.ai Minor. Jedinečný meziuniverzitní program se skládá z nejlepších předmětů čtyř fakult ČVUT a Univerzity Karlovy (FEL ČVUT, FIT ČVUT, MFF UK a FSV UK) a poskytuje technicky zdatným studentům hlubší vhled do oboru umělé inteligence. Přihlášky je možné podávat do 21. března 2024.