Radek Halamka
Radek Halamka
Havlíčkobrodský rodák Radek Halamka ukončil studium na IES v roce 2015 a v současnosti pracuje v Londýně, ve společnosti Enclude jako analytik v oddělení kapitálového poradenství. Enclude spolupracuje výhradně s klienty, kteří vedle finančního výnosu vytváří pozitivní dopad na společnost a životní prostředí. Radek sem nastoupil okamžitě po ukončení studia na IES i díky pracovní stáži Erasmus+, kterou absolvoval v Global Alliance for Banking on Values. Do této organizace sdružující banky, které používají svá aktiva k pozitivní změně světa okolo nás, ho přitom zavedla jeho diplomová práce na téma etického bankovnictví. Před touto stáží pracoval Radek jeden rok ve společnosti Accenture jako finanční analytik a od roku 2012 do roku 2015 byl také hlavním organizátorem regionální sekce festivalu lidských práv Jeden svět v Havlíčkově Brodě. Kromě pětiletého studia ekonomie na IES Radek zvládl absolvovat ještě bakalářské studium politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK a rovněž prošel letními školami - Summer School on Social Banking, Institute for Social Banking nebo American Institute on Political and Economic Systems, The Fund for American Studies. Během studia na politologii Radek strávil semestr na univerzitě ve švédském Lundu. Ve volném čase Radek rád jezdí na kole, běhá, čte a tráví čas se svou rodinou a přítelkyní. |
Kromě ekonomie jste studoval i politologii a mezinárodní vztahy. Proč jste si vybral právě tuto kombinaci?
Abych byl zcela upřímný, můj výběr byl na začátku dán čistě jen zvědavostí, než nějakým plánem. Potom to byli kamarádi, kvůli kterým jsem pokračoval v obou oborech. A až po prvním roce studia jsem si uvědomil, že kombinace těchto dvou oborů je v mnoha ohledech velmi obohacující. Zatímco na IES mne vybavili “hard skills” a nástroji k analýze, tak IPS mne naučil dávat si věci do souvislostí a uvědomovat si, že za všemi ekonomickými výpočty jsou opravdoví lidé a reálný svět, a že ne všechno stojí a padá s racionálními ekonomickými činiteli.
Radku, už během studia jste se zaměřoval na témata související s etikou a udržitelností. Co byste doporučil studentům IES s podobným zájmem? Je na IES nějaký předmět nebo aktivita, kterou by určitě neměli vynechat?
V první řadě bych určitě všem studentům IES, kteří o etiku a udržitelnost nemají zájem, doporučil, aby těmto tématům dali šanci. Podle mého názoru se dobří ekonomové poznají podle toho, že se aktivně snaží pochopit všechny aspekty ovlivňující rozhodování a jejich dopady, včetně externalit nebo subjektivních pocitů. Ačkoliv si to často nemyslíme, etika může být mocný ekonomický nástroj, který nám lépe umožňuje spojit výsledky našich rozhodnutí s původními záměry.
Nejsem si jistý,co je v současné nabídce pro studenty IES, ale když jsem já studoval, jedinou možností, jak se dozvědět něco o etice, bylo navštěvovat kurz pana profesora Mlčocha Etika a ekonomie (pozn.: v současné době na IES tento kurz je, vede ho doc. Cahlík: http://ies.fsv.cuni.cz/cs/syllab/JEM020/). Já jsem měl navíc to štěstí, že jsem mohl čerpat z přednášek filozofie, které jsem měl na druhém oboru. Ale všechno to byla teorie a mně rozhodně chyběly kurzy, kde bych se mohl naučit, jak aplikovat etické koncepty v praxi. Rostoucí počet významných business škol jako Wharton (UPenn) nebo Saïd Business School (Oxford) ale už nabízí specializace v této oblasti a já věřím, že tenhle trend si i na IES brzy najde svou cestu.
Nicméně, ať už studenti IES mají jakékoli zájmy,vždycky se dá najít cesta, jak dělat to, co chtějí. Skrze program Erasmus+ mi IES umožnil získat stáž ve společnosti Global Alliance for Banking on Values, kde jsem mohl zjistit, jak udržitelné a etické finance fungují ve světě a měl jsem zde možnost přijít do kontaktu s lidmi z oboru. To byla nejen neocenitelná zkušenost, ale i odrazový můstek k mé současné práci.
Pracujete ve společnosti Enclude, která je sociálně odpovědná a generuje pozitivní dopady na společnost i životní prostředí. Mohl byste přesněji vysvětlit, co se za tím skrývá a jak konkrétně toto Vaše společnost uplatňuje v praxi?
V Enclude děláme investiční bankovníctví i širší spektrum služeb kapitálového poradenství, přičemž pracujeme pouze s klienty, kteří nějakým způsobem formují nebo vytvářejí pozitivní dopad na společnost nebo životní prostředí. Tyto společnosti k tomu přistupují tak, že vytváření finančního zisku pro jejich akcionáře není jejich jediným cílem. Neznamená to ale, že finance nejsou pro naše klienty důležité a že spolupracujeme pouze s neziskovými organizacemi. Ve skutečnosti většina sociálně odpovědných firem, se kterými spolupracujeme, generuje velmi dobré finanční výsledky. Finanční stránka je pro ně ale jen jednou částí skládačky a jejich hlavním posláním je například zmírňování chudoby cestou dostupných finančních služeb, zlepšování zdraví skrze rozvoj inovativních zdravotnických zařízení pro rozvojové trhy, nebo snižování množství oxidu uhličitého budováním zdrojů čisté energie. Co odlišuje Enclude od jiných investičních bank je ale pochopení tohoto přístupu a schopnost najít řešení přesně podle potřeb našich klientů.
Byl jste po několik let hlavním organizátorem festivalu Jeden Svět v Havlíčkově Brodě. Jak jste se k tomu dostal a co vše to obnášelo?
Může to znít legračně, ale impulsem byl pocit, který jsem měl po návratu ze Švédska, kde jsem byl na Erasmu. Téměř všichni moji přátelé tam pořádali večeře a různé další akce, zatímco já nezvládl zorganizovat ani jednu. Poté, co jsem odjel, jsem se cítil, že bych měl tyhle laskavosti někomu vrátit, i když to nemuselo být nutně těm samým lidem, kteří mě tolikrát krmili a bavili. Tenhle pocit se pak náhodou spojil s nápadem, který přišel od mého spolužáka z IES Vaška Těhleho, který v té době organizoval stejný festival v Benešově. No, a o pár telefonátů a schůzek později jsme dostali „zelenou“ od Člověka v tísni, abychom se přidali do rodiny organizátorů festivalu Jeden svět.
Protože festival v Havlíčkově Brodě do té doby nikdy nebyl, musel jsem začít úplně od nuly – najít lidi, kteří budou dostatečně blázniví, aby se do toho pustili se mnou, lidi, kteří budou dostatečně milí, aby nám byli sponzory, a nakonec lidi, kteří by byli ochotní sledovat dokumentární filmy místo jejich každodenních gaučových dobrodružství. Byla to docela napínavá cesta do neznáma.
Najdete si ve svém životě, který vypadá nabitý prospěšnými aktivitami všeho druhu čas sám na sebe? Co je pro Vás největší relaxací?
Poslední dobou to bylo docela těžké. Tak jsem si koupil kolo a jezdím na něm do práce, jak to jen jde. Tady v Londýně to je vcelku opojná kombinace odpočinku a vzrušení. Mimo to mám rád „filozofování“ nad pivem s kamarády. A samozřejmě taky čas strávený s přítelkyní a s rodinou, čehož bych si přál mít mnohem více. Jinak mám rád běhání, čtení a občas i maluji.