Y My Černá Vu

Y My Černá Vu

Ymy (správně psáno Y My) Černá Vu se narodila ve Vietnamu a ve dvou letech se s rodiči do České republiky do Varnsdorfu, města s velkou vietnamskou komunitou. Bakalářské studium na IES Ymy ukončila v roce 2013 a pokračovala ve studiu na univerzitě v Amsterdamu, kde získala magisterský titul z Ekonometrie. Pracovat začala již během studií v Praze jako junior analytička v poradenské společnosti, která se zabývala fúzemi a akvizicemi. Během studia v Nizozemí absolvovala stáž v největší nizozemské online cestovní agentuře, kde vyvíjela prediktivní modely pro optimalizaci PPC kampaní v Google AdWords.

černá

Po návratu do České republiky začala pracovat na plný úvazek ve společnosti Deloitte jako konzultant v oblasti pokročilé analytiky, přičemž se zaměřila na vývoj a implementaci prediktivních modelů, dynamického oceňování či segmentaci zákazníků pro klienty z oblasti bankovnictví a e-commerce. V roce 2018 nastoupila do Avastu jako senior datová analytička a zabývá se produktovou analytikou pro mobilní a desktopové aplikace. Ymy je v současnosti na mateřské dovolené se svou malou dcerou. Ve volném čase má ráda turistiku v přírodě, tanec a zpěv.
 

Ymy, studovala jste magistra na Univerzitě v Amsterodamu, věnovala jste se zde hlavně datové analýze a ekonometrii. Jak přesně vypadalo studium tohoto oboru v Nizozemsku? Jak se liší nizozemský přístup ke studiu od českého?

Můj magisterský program v Amsterdamu trval jen jeden rok, takže v porovnání s IES to bylo intenzivnější. Každých 8 týdnu jsme měli zkouškové období, takže se člověk musel učit pořád. Program je také zaměřen úzce jen na jedno téma, pro mě to byla Ekonometrie. Tento specifický program byl mnohem teoretičtější (ano, neunikla jsem matematickým důkazům) a vyžadoval programování, převážně v Matlabu. Poslední semestr jsem však měla možnost zapsat si praktičtější kurz. Dostala jsem následně od vyučujícího nabídku, abych nastoupila na stáž v jeho firmě a psala u nich diplomovou práci za použití reálných dat. Bylo to pro mne velmi cenné propojení akademické a business sféry.

Pracovala jste na různých pozicích, jako business analytička fúzí a akvizic, konzultantka ve „velké 4“ a pak jako také datová analytička, což děláte doposud. Jak byste zhodnotila svůj kariérní vývoj? Co Vás nasměrovalo k novým pozicím, náhoda, nebo jste měla nějaká systém?

Fúze a akvizice v VICF pro mne znamenaly velmi dobrou zkušenost, hlavně díky mému šéfovi Michalovi Poplarovi, nicméně já se víc zajímala o data a ekonometrii, než o svět financí. V Deloitte jsem také nebyla typický konzultant. Byla jsem v oddělení Advanced Analytics, kde 80 procent týmu tvořili super chytří absolventi matfyzu, a celkově jsme se specializovali na projekty data science. Říkali nám “tech geekové”. A tak, kromě toho, že jsme vytvářeli krásné prezentace v PowerPointu, jsme také programovali v R a SQL. Byl to určitě skvělý začátek kariéry, vždy na to ráda vzpomínám. Na skvělý tým lidí, zajímavé projekty pro širokou škálu klientů a také výbornou manažerku, která mě inspirovala a byla mi mentorem. Hlavním důvodem, proč jsem se rozhodla odejít do Avastu, bylo pak větší zaměření se na online data. A také, kdo by mohl říci ne na nabídku známé „avastí“ kantýny, stolnímu fotbálku, tělocvičně nebo hudebnímu studiu přímo v kancelářích.

Není to vyloženě typická kariérní dráha, protože lidi se obvykle posunují od pozic datových analytiků k datovým vědcům a já to udělala naopak. Ale jsem s tímto vývojem spokojená, užívám si to, že pomáhám spojovat ty čistě „tech“ lidi (datové inženýry, vědce, vývojáře) a obchod (produktové či marketingové manažery) a pomáhám jim dělat lepší a rychlejší rozhodnutí na základě dat.

Pracujete jako datová analytička v Avastu, jak to vypadá s genderovou vyváženosti na těchto pozicích u Vás ve firmě?

Obecně je v Avastu více mužů než žen, ale v mém týmu jsme 2 ze 3 ženy. Avast má vlastního People diversity officera, takže z tohoto pohledu je to skvělé místo.

Co je pro datového analytika klíčovou dovedností a co by mělo lidi se zájmem o takovouto kariéru bavit? Případně, jak se profilovat už během studia, na co se zaměřit?

Podle mne je mnoho různých typů datových analytiků – buď jsou to data inženýři, datový vědci, analytici co se specializují na vizualizaci dat…. Každá funkce vyžaduje různé dovednosti. Co mají společného je znalost SQL, možná v kombinaci s R/Pythonem. Základní znalost kteréhokoli programovacího jazyku je vždy plus.

Kromě technických dovedností, rozhodně musíte mít analytické myšlení, a měli byste mít rádi čísla, což myslím platí pro všechny IES studenty. Důležité je umět propojit myšlení v datech s byznysovou logikou a být praktický a efektivní. Někdy to také vyžaduje detektivní mysl, abyste byla schopná najít nějaký specifický rys nebo vzorec v datech.

Během mého studia na IES mne opravdu bavila ekonometrie s Josefem Baruníkem. Dnes je na IESU řada nových zajímavých kurzů jako například Data Processing in Python nebo Data Science with R. Je to skvělá příležitost naučit se něco během studia. Také bych doporučila studentům, aby začali pracovat, a nebo absolvovali stáž již během studia, ať si mají možnost “osahat” si opravdová data a jejich využití.

Nyní jste na mateřské dovolené, jak si to užíváte? Plánujete brzký návrat do práce, už pracujete nebo jste matka, kterou to vyloženě s dítětem doma baví?

Myslím, že dámy z IES jsou obecně více orientované na kariéru než na rodinný život (samozřejmě existují výjimky). Řekla bych, že žiji v takové sociální bublině. Chodíte na jednu z nejlepších škol v České republice, přežijete 4 semestry matematiky, pak většinou jedete studovat do zahraničí, snažíte se dostat do top firem, budujete svoji kariéru… a pak se rozhodnete založit před třicítkou rodinu. Buďme upřímní, česká společnost stále není navyklá na to, aby chodili muži na rodičovskou dovolenou, zejména ti, co absolvovali IES (jako třeba můj manžel). Ale záleží na průběhu každé situace. Takže mateřská dovolená pro mne na začátku nebyla lehká, protože moje sociální bublina byla daleko od toho mít děti a nebyl, kdo by se mnou sdílel ty dětské radosti, nebo s kým by se dal trávit čas během dne, protože všichni zkratka byli v práci.
Ale musím říci, že mít dítě je věc, která vám opravdu změní život, jedinečný projekt plný výzev. Naučilo mě to prioritizovat si věci, zlepšil se mi time management či dovednosti multitaskingu. Miluji svou dcerku a jsem ráda, že jsem máma.

Každopádně po 9 měsících mateřské dovolené jsem začala na částečný úvazek pracovat pro Avast jako datový konzultant a po roce a půl se plánuji vrátit na plný úvazek, ale uvidíme, jak se vše vyvine.

Co volný čas, zbývá Vám nějaký na koníčky?

Já jsem nebyla nikdy vyloženě workoholik a vždycky jsem byla hodně aktivní – mám ráda zpěv, tanec a různé druhy sportů, např. jóga, stolní tenis, pole dance nebo bouldering. V současné době s malým dítětem a Covid érou, kdy je času a možností méně, si nejvíce užívám procházku v přírodě nebo rodinné cyklovýlety.